برگزاری نشست مقامات عالی‌ رتبه اکو در تهران

© AFP 2023 / Atta Kenareبرگزاری نشست مقامات عالی‌ رتبه اکو در تهران
برگزاری نشست مقامات عالی‌ رتبه اکو در تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.05.2022
Telegram
معاونین وزرای امورخارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو طی روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته در تهران گرد هم می آیند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، این مقامات قرار است در نشست‌ های جمعی و دوجانبه به بررسی راه‌ های ارتقا بیشتر همکاری‌ های منطقه‌ای بپردازند.
موضوعات مهمی همچون آزادسازی‌ های بیشتر تجاری مابین کشورهای عضو و تقویت ترانزیت و حمل و نقل درون منطقه ای و پیگیری اجرای موثر توافقات نشست سران اکو در عشق آباد از جمله دستور کارهای مهم نشست‌ های این هفته در دبیرخانه اکو در تهران می باشد.
شرکت کنندگان همچنین در مورد راه‌ های تامین مالی پروژه های بزرگ منطقه ای تبادل نظر خواهند نمود.
مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران، ضمن شرکت در نشست اکو و نیز ملاقات‌ های دوجانبه با همتایان خود در حاشیه این نشست، برنامه هایِ دیپلماسی اقتصادی و سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران در بسط روابط و همگرایی اقتصادی با کشورهای عضو از جمله پیشنهادات مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در نشست سران را دنبال خواهد کرد.
کشورهای ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ایران، افغانستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و تاجیکستان اعضای اکو را تشکیل می دهند. ۷ کشور از ده کشور عضو اکو محصور در خشکی می باشند و برای دسترسی به بازارهای جهانی به سایر کشورها و مسیرهای ترانزیتی متکی هستند.
منطقه اکو با ۸ میلیون کیلومتر مربع مساحت و نیم میلیارد جمعیت، یکی از مناطق مهم و تاثیرگذار در ترانزیت بین المللی می باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала