مرندی: وضعیت اوکراین اروپا را مجبور می‌کند تا به انعقاد برجام با ایران سرعت بخشد

© Photo / COURTESY SEYED MOHAMMAD MARANDIدکتر سید محمد مرندی، تحلیلگر سیاسی و رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران
دکتر سید محمد مرندی، تحلیلگر سیاسی و رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.05.2022
Telegram
مشاور هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین اظهار داشت که اوضاع پیرامون اوکراین اروپا را مجبور می‌کند به دلیل بحران انرژی به انعقاد توافق برجامی با ایران سرعت ببخشد.
به گزارش اسپوتنیک، محمد مرندی، مشاور هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین اظهار داشت: اوضاع پیرامون اوکراین اروپا را مجبور می‌کند به دلیل بحران انرژی به وجود آمده، به انعقاد توافق برجامی با ایران سرعت ببخشد.
مرندی گفت: یکی از دلایل به اصطلاح تمایل فوری اروپایی‌ها به مذاکره با ایران، اقدامات نظامی در اوکراین، نیاز بازار جهانی به نفت و گاز ایران و نیاز همیشگی به منابع انرژی ایران است.
مشاور هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین یکی دیگر از دلایل تمایل کشورهای اروپایی برای انعقاد توافق با تهران را بحران انرژی که کشورهای اروپایی پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین با آن مواجه شدند، خواند.
وزارت خارجه آمریکا: توافق ایران و چین را به دقت زیر نظر داریم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.05.2022
آمریکا: ایران تصمیم بگیرد که قصد احیای سریع برجام را دارد یا خیر
24 فوریه، روسیه عملیات نظامی ویژه ای را برای دفاع از جمهوری های دونباس که در اوایل همان هفته رسماً به رسمیت شناخته بود، آغاز کرد.
مسکو به صراحت اعلام کرده است که هیچ طرح اشغالگری ندارد و هدف این عملیات حفاظت از غیرنظامیان دونباس در برابر نسل کشی و غیر میلیتاریزه کردن و نازی زدایی در اوکراین است.
وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که این عملیات تنها زیرساخت های نظامی اوکراین را با تسلیحات با دقت بالا هدف قرار می دهد.
از آن زمان کشورهای غربی فشار تحریم‌ها بر روسیه را افزایش داده‌اند و تعدادی از بانک‌ های روسیه را تحریم کرده و تعدادی از مقامات ارشد روسیه را در لیست سیاه قرار داده‌اند و دارایی‌ های آنها را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала