پاسخ ترکیه به اظهارات مقامات ایران در خصوص منشا گرد و غبار

CC BY 3.0 / IRNA / گرد و غبار
گرد و غبار - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.05.2022
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه این نظر را که سدهای کشورش باعث ایجاد طوفان‌های شن و گرد و غبار در ایران شده غیرعلمی دانست.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، تانژو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای کتبی در واکنش به دیدگاه ایران مبنی براین‌که "ترکیه باعث آلودگی هوا با طوفان شن و گرد و غبار در ایران شده است"، اظهار داشت: این ادعا که سدها در ترکیه باعث ایجاد طوفان‌های شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می‌شوند، علمی نیست. طوفان‌های شن و گرد و غبار تا حد زیادی یک پدیده طبیعی است و این مورد مورد قبول عموم است.
وی معتقد است: علت اصلی طوفان‌های شن و گرد و غبار در ترکیه و ایران، گرد و غبار بیابانی است که از آفریقا و خاورمیانه که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند، است. در واقع، تخریب زمین، جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز باعث افزایش این طوفان‌ها می شود.
بیلگیچ افزود: این ادعا که سدهای ساخته شده توسط ترکیه باعث مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان ‌های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و آلودگی هوای تهران به اوج خود رسیده است، به شدت در رسانه‌های ایران بازتاب پیدا کرده؛ این موضوع از سوی سیاستمداران نیز در دستور کار قرار گرفته است.
پیش بینی وقوع گرد و غبار برای مناطقی از خوزستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.03.2022
پیش بینی وقوع گرد و غبار برای مناطقی از خوزستان
وی ادامه داد: مقصر دانستن ترکیه در حوادث طبیعی از سوی دولت تهران رویکردی واقع بینانه نیست. برای جلوگیری از طوفان‌های شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشوری باید ابتدا به وظیفه خود عمل کند و در جهت استفاده پایدار از منابع آب و خاک اقدامات لازم را انجام دهد.
بیلگیچ با بیان این‌که "ترکیه به موضوع آب از منظری کاملا بشردوستانه برخورد می‌کند"، اذعان داشت: ترکیه معتقد است که آب‌های فرامرزی به جای تضاد بین کشورهای ساحلی، عنصر همکاری هستند. ترکیه همیشه به قوانین بین‌المللی پایبند است.
وی تصریح کرد: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران در این زمینه است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала