تصویب دومین طرح در سنای آمریکا علیه ایران با هدف ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه

© Photo / Ttarasiukتصویب دومین طرح در سنای آمریکا علیه ایران با هدف ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه
تصویب دومین طرح در سنای آمریکا علیه ایران با هدف ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.05.2022
Telegram
دومین طرح علیه ایران در مجلس سنای آمریکا در حالیکه مذاکرات وین در انتظار تصمیم گیری سیاسی واشنگتن در مورد چند موضوع مهم و باقیمانده است، با هدف ممانعت‌ از رفع تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صورت بازگشت احتمالی دولت جو بایدن به برجام تصویب شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، این طرح ضد ایرانی به رغم ادعای دولت فعلی آمریکا مبنی بر تمایل به بازگشت به برجام و در راستای زیاده خواهی های فرابرجامی واشنگتن و سیاست همیشگی آن مبنی بر پیشبرد دیپلماسی توام با فشار، چهارشنبه شب به وقت محلی به پیشنهاد "جیمز لنکفورد" سناتور تندرو جمهوریخواه ایالت اوکلاهما ارائه و تصویب شد.
طرح این سناتور ضد ایرانی با ۶۲ رای مثبت و ۳۳ رای منفی تصویب شد که از دولت دموکرات بایدن می خواهد در صورت بازگشت احتمالی به برجام سپاه همچنان در فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی باقی بماند.
این طرح ضد ایرانی در پی گنجاندن مسائل فرابرجامی در هرگونه توافق واشنگتن برای بازگشت به برجام و ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه است.
این طرح که گفته می شود، غیر الزام آور برای دولت بایدن است، در راستای هراس از پیشرفت برنامه بازدارندگی دفاعی ایران خواستار گنجاندن پیش شرط هایی درباره فعالیت های موشکی ایران در توافق جدید است.
تصویب طرح تحریمی جدید علیه ایران در مجلس سنای کنگره آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.05.2022
تصویب طرح تحریمی جدید علیه ایران در مجلس سنای کنگره آمریکا
پیشتر مجلس سنای آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی همچین طرحی را برای حفظ تحریم‌ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف محدود کردن همکاری‌ها با چین تصویب کرد.
مجلس سنای آمریکا این طرح را با هدف حفظ تحریم‌های "مرتبط با تروریسم" علیه جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد تد کروز سناتور تندروی جمهوریخواه ضد ایرانی تصویب کرد. این طرح ضد ایرانی با ۸۶ رای مثبت و ۱۲ رای منفی تصویب شد.
تد کروز سناتور تندروی ضد ایرانی در سخنانی هنگام تصویب این طرح مدعی شد: چین و ایران از خطرناک ترین دشمنان آمریکا هستند.
این سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس ادعا کرد: چین مهم‌ترین دشمن جغرافیای سیاسی آمریکا برای صد سال آینده خواهد بود.
وی مدعی شد: ایران پیشروترین حامی تروریسم در جهان است.
این دو مصوبه سنای آمریکا در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام گفت: ما در ماه های اخیر در مذاکرات وین پیشرفت قابل توجهی بدست آورده ایم. اما هنوز نتوانسته ایم به توافق دست یابیم و دستیابی به توافق مشخص نیست.
وی افزود: ما همچنان با متحدان اروپایی خود در ارتباط هستیم و از نقش سازنده انریکه مورا (هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین) در انتقال پیام ها میان آمریکا و ایران حمایت می کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.
آمریکا اخیرا مدعی شده است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است: اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند. اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.
مجلس نمایندگان آمریکا هشتم اردیبهشت ماه نیز با ۴۲۴ رای موافق و ۲ رای مخالف با تصویب طرحی خواستار متوقف کردن توان پهپادی ایران شد.
البته این طرح ضد ایرانی که "قانون توقف هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی" (SIDA) نام دارد، برای تبدیل شدن به قانون، نیاز به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد.
در این طرح ضد ایرانی ادعا شده است که سیاست آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران و متحدان آن به پهپاد ها و قطعات تجاری آن است که می تواند در حملات علیه شخصیت های آمریکایی و سایر کشورهای همکار مورد استفاده قرار گیرد.
دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.
قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.
حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ۱۳ اردیبهشت ماه در تماس تلفنی سایمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم ها بارها در عمل نشان داده است.
امیرعبداللهیان اضافه کرد: اکنون این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала