چطور فشار خون پایین می تواند منجر به مرگ شود

© Fotolia / Andrei Tsalkoچطور فشار خون پایین می تواند منجر به مرگ شود
چطور فشار خون پایین می تواند منجر به مرگ شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.04.2022
اشتراک
متخصص قلب اظهار کرد: فشار خون پایین منجر به اختلال در خون رسانی به اندام ها می شود.
به گزارش اسپوتنیک، دکتر زائور شوگوشف متخصص قلب و عروق، توضیح داد که چرا افت ناگهانی فشار خون خطرناک است و در چه اندازه هایی از تونومتر باید با آمبولانس تماس بگیرید.
شوگوشف خاطرنشان کرد: به طور کلی پذیرفته شده است که هنجار فشار خون ۱۲۰/۸۰ است، اما در واقع مرزهای فشار طبیعی گسترده تر است.
به گفته وی، حد پایین فشار نرمال ۹۰/۶۰ و حد بالایی آن ۱۴۰/۹۰ است. به خوبی شناخته شده است که افزایش شدید فشار خون بسیار خطرناک است و می تواند باعث حمله قلبی یا سکته شود.
در همین حال، دکتر ادامه داد: افت ناگهانی فشار نیز مملو از خطرات جدی است. این مستلزم نقض خون رسانی به اندام های داخلی است و در نتیجه آسیب های جبران ناپذیری به آنها وارد می کند.
این متخصص قلب و عروق اضافه کرد: فشار زیر ۹۰/۶۰ خطرناک است زیرا در چنین شرایطی خون رسانی به برخی از اندام ها و بافت ها مختل می شود. با افت ناگهانی فشار کمتر از حد طبیعی، سوء تغذیه بدن ایجاد می شود. اول از همه، مغز آسیب می بیند، به همین دلیل فرد ممکن است غش کند. بعد از آن در کار قلب، کلیه و کبد اختلال ایجاد می شود.
وی هشدار داد: با بروز ضعف، سرگیجه، اختلال در هماهنگی حرکات، اندازه گیری فشار ضروری است. اگر قرائت های تونومتر زیر ۸۵/۶۰ باشد، باید با آمبولانس تماس بگیرید؛ بیماری هایی وجود دارند که در پس زمینه افت فشار خون به سرعت پیشرفت می کنند. در فشار زیر ۸۵/۶۰، همه چیز خیلی سریع توسعه می یابد. اگر به موقع با آمبولانس تماس نگیرید، این وضعیت حتی می تواند به مرگ ختم شود، همه اینها به علت اولیه ای بستگی دارد که باعث افت فشار شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала