نگرانی از ورود مجدد دلتا ویروس به ایران

© Depositphotos.com / Ralwelپزشکان هندی برای اولین بار جهش مضاعف ویروس کرونا را شناسایی کردند
پزشکان هندی برای اولین بار جهش مضاعف ویروس کرونا را شناسایی کردند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.04.2022
Telegram
دبیر کمیته علمی ایران مقابله با کرونا: بیش از ۸۱ درصد سویه در گردش کرونا در ایران زیر سویه BA۲ از خانواده اُمیکرون است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، دکتر حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی ایران مقابله با کرونا بیان کرد که بیش از ۸۱ درصد سویه در گردش کرونا در ایران زیر سویه BA۲ از خانواده اُمیکرون است.
وی در ادامه افزود: "لبته هنوز در برخی کشورهای اطراف ما مانند ترکیه تقریبا سه درصد سویه در گردش‌شان دلتا است، بنابراین این نگرانی وجود دارد که باتوجه به رفت‌وآمدها و مراودات میان کشور ما و کشورهای اطراف از جمله ترکیه، ممکن است دوباره دلتا بیاید و منجر به ایجاد زیرسویه‌هایی مانند XD و XF شود، اما واقعیت این است که هنوز چنین موردی را تجربه نکردیم.
آنچه که در حال حاضر در کشورمان اتفاق افتاده، این است که مانند تمامی کشورها ما هم از نظر میزان بستری و هم از نظر میزان مرگ و میر ناشی از کرونا یک شیب نزولی را داریم که تقریبا به صورت خطی درآمده است. به طوری که منحنی که به صورت صعودی بالا رفته بود، اکنون پایین آمده و به صورت خطی درآمده است. بنابراین در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا، میزان بستری و مرگ‌ومیر تقریبا سیر نزولی داشته و حتی در کشورهایی مانند چین و هنگ کنگ که میزان موارد بالا رفته بود نیز شاهد سیر نزولی هستیم. کشور ما هم از سایر کشورها مستثنی نیست.
در مطالعه اخیری که در کشور ما انجام شد، سویه‌ غالبی که در کشور وجود دارد، بیش از ۸۱ درصد زیر سویه BA۲ از خانواده اُمیکرون است. بنابراین آن سویه‌ای که انتظار داشتیم که ممکن است منجر به ایجاد پیک جدیدی شود، فعلا چنین نشد و موج جدیدی را از BA۲ در کشورمان شاهد نبودیم.
تدروس آدانوم گبریسوس مدیرکل سازمان بهداشت جهانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.03.2022
سازمان جهانی بهداشت: کووید-19 آخرین بیماری همه گیر نخواهد بود
باتوجه به شرایطی که در حال حاضر دیده می‌شود، اگر با مشکل جدید و زیر سویه جدیدی در کشورهای دیگر برخورد نکنیم، ‌به نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده حداقل تا فصول سرد، خیلی با پیک مهم و موج جدیدی برخورد نکنیم. اگرچه یک جای نگرانی وجود دارد.
تقریبا هنوز در برخی کشورهای اطراف ما مانند ترکیه سه درصد سویه در گردش‌شان دلتا است، شاید این جای نگرانی را بگذارد که باتوجه به رفت‌وآمدها و مراوداتی که بین کشور ما و کشورهای اطراف از جمله ترکیه است، ممکن است که دوباره دلتا بیاید و منجر به ایجاد زیرسویه‌هایی مانند XD و XF شود، اما واقعیت این است که هنوز چنین چیزی را تجربه نکردیم و از آنجایی که در کشورهای دیگر هم با پیک جدیدی مواجه نشدند، به نظر نمی‌رسد که حداقل در فصل تابستان با مشکل جدی مواجه شویم.
بر این اساس مانند پیش‌بینی که در سایر کشورهای دنیا مطرح شده، ‌ اگر قرار باشد با پیکی مواجه شویم، ممکن است در فصول سرد، یعنی در پاییز و زمستان باشد و با موجی از ویروس کرونا با زیرسویه‌های دیگر مواجه شویم، اما به نظر نمی‌رسد که حداقل تا چند ماه آینده با موج جدید و جدی مواجه باشیم.
شناسایی این زیر سویه‌ها بر اساس ژن سکوئنسینگ است که خوشبختانه در کشور ما دستگاه‌هایی که بتوانیم با استفاده از آن‌ها، ویروس‌ها را از نظر ژنتیکی بررسی کنیم، وجود دارد که به صورت فعال در حال ارزیابی هستند.
بر این اساس اگر زیرسویه‌های ترکیبی مانند XE، XD، ‌ XF یا زیر سویه‌های دیگری که ممکن است به صورت ترکیبی وجود بیایند، اگر ببینیم که با مشکل و پیک جدیدی مواجهیم، به سرعت می‌توانیم ارزیابی کرده و مشخص کنیم که چه زیرسویه‌ای است. بنابراین جای نگرانی در این باره وجود ندارد. زیرا اگر با تهدید جدیدی مواجه شویم، با دستگاه‌هایی که داریم و با ارزیابی ژنی می‌توانیم این بررسی‌ها را به سرعت در کشورمان انجام دهیم.
تزریق واکسن کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.04.2022
آخرین آمار درباره تعداد تزریق واکسن کرونا در ایران
باید شرایط مختلف را در نظر بگیریم؛ شرایطی مانند واکسیناسیون که انجام شد، به ویژه در کودکان و دستورالعملی که به تمامی کارکنان مدارس داده شد تا واکسیناسیون‌شان را کامل کنند، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اینکه تعداد زیادی از افراد در کشور ما به ویروس کرونا مبتلا شدند و ایمنی ذاتی که در بدن افراد ایجاد شد، باعث شد که حداقل در هفته‌های بعد از بازگشایی مدارس، خیلی آثار چشمگیری در جامعه نبینیم. ان‌شاءالله که مشکل جدی در رابطه با بازگشایی مدارس در جامعه دیده نشود.
در کشور ما هم علی‌رغم اینکه میزان افراد مبتلا و بستری کاهش پیدا کرده که جای خوشحالی دارد، اما یک نگرانی هم که وجود دارد و ممکن است از نظر اپیدمیولوژی مورد نظر قرار بگیرد، این است که RE ما هنوز به یک و زیر یک نرسیده است که به این معناست که احتمال اینکه ویروس در گردش باشد و با هر اقدامی اعم از ترکیب ویروس‌ها یا اقداماتی که می‌تواند منجر به چرخش بیشتر ویروس شود، ممکن است در کشور ما ایجاد خطر کند.
بنابراین توصیه ما این است که برای جلوگیری از مساله باتوجه به اینکه RE ما به یک و زیر یک نرسیده است، مردم همانطور که سازمان‌های علمی دنیا و سازمان بهداشت جهانی هم مطرح کرده، باید پروتکل‌های بهداشتی را با جدیت تمام پیش برند. توصیه و پیشنهاد ما این است که واکسیناسیون و تزریق دز سوم را جدی بگیرند و کسانیکه واکسیناسیون‌شان را کامل نکردند، حتما آن را کامل کنند. زیرا هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و هم واکسیناسیون دز سوم، عواملی هستند که به طور موثر می‌توانند در کاهش میزان بستری و مرگ‌ومیر افرادی که در معرض اُمیکرون هستند، موثر باشند و به طور چشمگیری می‌تواند بیماری را کاهش دهد.
در عین حال در افرادی که سن بالا یا نقص سیستم ایمنی دارند، برای تزریق دز چهارم واکسن کرونا اقدام کنند که می‌تواند در کاهش بستری و مرگ‌ومیر این افراد موثر باشد. در حال حاضر در بیمارستان‌ها، کسانی که بیشتر بستری شده و دچار مرگ‌ومیر می‌شوند، کسانی هستند که سن بالا یا نقص سیستم ایمنی دارند مانند بیماران پیوندی یا بیماران مبتلا به سرطان یا افرادی که بیماری‌های جدی زمینه‌ای دارند. به همین دلیل توصیه ما این است که مردم در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کل جامعه به ویژه در زمینه استفاده از ماسک، جدیت داشته باشند.
هکر - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.04.2022
یک ویروس کامپیوتری ظاهر شده که روزانه به 100 قربانی حمله می کند
در حال حاضر کاهش میزان بستری و مرگ‌ومیر، باعث شده عده‌ای در رعایت پروتکل‌های بهداشتی سهل‌انگاری کنند که باتوجه به اینکه RE ما در ویروس اُمیکرون به یک و زیر یک نرسیده، می‌تواند خطرناک باشد و منجر به نگرانی‌هایی در اختلال در کنترل پاندمی در کشور شود. بنابراین رعایت پروتکل‌ها و تزریق واکسن به ویژه تزریق دز سوم در افرادی که هنوز دز سوم را تزریق نکردند و تزریق دز چهارم در افرادی که به هر علتی نقص سیستم ایمنی و سن بالا دارند، بسیار مهم است و می‌تواند اثر مهمی در کاهش میزان افراد مبتلا، بستری و مرگ‌ومیر در جامعه شود.
باید توجه کرد که در اپیدمیولوژی یک فاکتوری به نام R۰ داریم که به این معناست که یک فرد مبتلا به ویروس، چند نفر را می‌تواند مبتلا کند. R۰ ویروس اُمیکرون باتوجه به سرایت‌پذیری بالایی که دارد، تقریبا ۱۰ است؛ یعنی در شرایط عدم رعایت پروتکل‌ها و عدم تزریق واکسن، هر یک نفر مبتلا می‌تواند ۱۰ نفر را مبتلا کند.
حال RE به معنای این است که اقدامات موثری مانند استفاده از ماسک، تزریق واکسن و ... را انجام می‌دهیم تا از انتقال ویروس از فرد مبتلا به افراد دیگر جلوگیری کنیم، اگر این عدد به یک و زیر یک برسد، نشان می‌دهد که در آن جامعه، ویروس از افراد مبتلا به افراد سالم منتقل نمی‌شود و زمانی می‌توانیم بگوییم بیماری کنترل شده که RE به یک و زیر یک برسد. این عدد هنوز در کشور ما به یک یا زیر یک نرسیده است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала