چرا 2000 سال قبل بحران مالی بروز کرد؟

سکه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.04.2022
Telegram
تجزیه و تحلیل تازه‌ای از پول‌های رایج روم باستان، درک جدیدی از بحران مالی ۲۰۰۰ سال قبل ارائه می‌دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تارنمای" ایندپندنت"، تجزیه و تحلیل تازه‌ای از پول‌های رایج روم باستان، درک جدیدی از بحران مالی ۲۰۰۰ سال قبل ارائه می‌دهد که مارکوس تولیوس سیسرو، دولتمرد و نویسنده رومی، در مقاله خود با عنوان "De Officiis" درباره رهبری اخلاقی خلاصه‌وار به آن اشاره کرده است.
پژوهشگران ادعا می‌کنند که با استناد به سکه‌هایی که تا قبل از ۹۰ پیش از میلاد با نقره خالص ضرب می‌شد و پنج سال بعد، تا ۱۰ درصد آن مس شد، شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد پول بسیار بیشتر از میزانی که مورخان پنداشته بودند، بی‌ارزش شده بود .
این پژوهش بخشی از یک پروژه پنج ساله در حال انجام در مورد روم و سکه‌های مدیترانه‌ای ۲۰۰ سال پیش از عصر مشترک (قبل از میلاد مسیح) تا ۶۴ سال بعد از میلاد است که با تطابق یافته‌ها با سوابق تاریخی، ترکیب سکه‌های باستانی این مناطق را تجزیه و تحلیل می‌کند.
کوین بوچر، دیرین‌شناس دانشگاه وارویک در بریتانیا، می‌گوید:"مورخان مدت‌ها درباره منظور این دولتمرد و پژوهشگر از نوشتن "سکه‌ بررسی می‌شد" بحث می‌کنند، با این حال کسی نتوانسته بود منظورش را دریابد، و ما فکر می‌کنیم که الان این معما را حل کرده‌ایم.
کانون بحران مالی احتمالی در جهان در کجا خواهد بود؟  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.03.2020
کانون بحران مالی احتمالی در جهان در کجا خواهد بود؟
در سال‌های بعد از ۹۱ قبل از میلاد، دولت روم با خطر ورشکستگی مواجه شد. رومی‌ها با هم‌پیمانان خود در ایتالیا می‌جنگیدند و با پایان یافتن جنگ در سال ۸۹ پیش از میلاد، بحران بدهی رخ داد".
دانشمندان با به‌کارگیری روش نمونه‌برداری با کمترین فشار تخریبی (minimally invasive sampling) برای تجزیه و تحلیل نمونه‌ سکه‌های باستانی، کاهش قابل‌توجهی در ارزش دناریوس را آشکار کردند.
آنان دریافتند که (میزان نقره) این سکه که در ابتدا از نقره خالص به خلوص زیر ۹۵ درصد کاهش یافت، و بعد یک بار دیگر به ۹۰ درصد، و کاهش میزان نقره بعضی سکه‌ها تا ۸۶ درصد، حاکی از بحران شدید ارزی است. به گفته دانشمندان، تا سال ۸۶ پیش از میلاد احتمالا بحران اعتماد به پول وجود داشته است، اما دقیقا نمی‌دانند رومیان باستان چگونه تلاش کردند این مشکل را حل کنند.
این تحلیل جدید نشان می‌دهد که مشکلات مالی روم در این سال‌ها به کاهش استانداردهای ضرابخانه در سال ۹۰ پیش از میلاد منجر شد، و در نتیجه میزان نقره در ضرب سکه طی دو مرحله کاهش یافت.
به گفته پژوهشگران، ضرب سکه سال ۸۷ پیش از میلاد بین ۵ تا ۱۰ درصد به عمد با آلیاژ مس انجام ‌شد. پژوهشگران می‌گویند در دهه‌های بعد رومی‌ها از کاهش مجدد ارزش دناریوس خودداری کردند تا زمانی که دولت در طول جنگ داخلی بین ژولیوس سزار و "پومپه" بار دیگر با هزینه‌های هنگفتی مواجه شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала