شرایط دریافت وام برای دانشجویان ایرانی اعلام شد

© Photo / IRNAبانک برتر ایران معرفی شد
بانک برتر ایران معرفی شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.04.2022
اشتراک
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران فرایند ثبت نام برای دریافت وام های پرطرفدار ضروری و ویژه دکتری را از اواخر فروردین ماه آغاز کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران فرایند ثبت نام برای دریافت وام های پرطرفدار ضروری و ویژه دکتری را از اواخر فروردین ماه آغاز کرد و این مهلت تا 15 خردادماه ادامه دارد.
بر این اساس، وام ضروری یکی از گسترده ترین وام هایی است که در ساماندهی های صورت گرفته توسط صندوق رفاه دانشجویان شامل چند دسته وام می شود. طبق بخشنامه صندوق رفاه، دانشجویان مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر 2 رویداد در هر مقطع تحصیلی، کارشناسی پیوسته و دکتری ناپیوسته غیرتخصصی بورسیه حداکثر چهار رویداد در هر مقطع تحصیلی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکتری حرفه ای حداکثر پنج رویداد در هر مقطع تحصیلی می توانند نسبت به دریافت این وام ها اقدام کنند.
بر اساس مصوبات صندوق رفاه دانشجویان، مبلغ وام های ضروری به نسبت رویدادهای موارد خاص به این شرح اعلام شده است: برای تولد فرزند دانشجوی متأهل، سه میلیون و 900 هزار تومان، همچنین فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو سه میلیون و 900 هزار تومان وام در نظر گرفته شد. دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات تا 6 میلیون و 500 هزار تومان و دانشجویان مبتلا به بیماری های خاص و پر هزینه تا 6 میلیون و 500 هزار تومان امکان دریافت وام دارند. برای بیماری خاص و پر هزینه یکی از اعضای تحت تکفل دانشجو تا پنج میلیون و 200 هزار تومان وام اختصاص می یابد. همچنین به دانشجویان برتر، نمونه کشور و مبتکر، مبلغ سه میلیون و 900 هزار تومان، رویدادِ حوادث و بلایای طبیعی سه میلیون و 900 هزار تومان و دانشجویان قهرمان ورزشی 2 میلیون و 600 هزار تومان اختصاص داده می شود. برای دانشجویان توان خواه 6 میلیون و 500 هزار تومان و رویداد ازدواج سه میلیون و 900 هزار تومان پرداخت می شود.
در این زمینه به دانشجویان اعلام شده است حداکثر مبلغ تعیین شده وام ضروری در هر مقطع تحصیلی به این شرح است: مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تا سقف هفت میلیون و 800 هزار تومان امکان دریافت وام ضروری دارند. مقاطع کارشناسی پیوسته و دکتری تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا سقف 10 میلیون و 400 هزار تومان می توانند وام بگیرند. مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکتری حرفه ای حداکثر تا سقف 13 میلیون تومان حق گرفتن وام دارند. بنا به گزارشی و بر اساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان، دانشجویان بهره مند از این وام ها شامل دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی و آموزشکده های فنی و حرفه ای می شوند.
تدبیر دیگر صندوق رفاه دانشجویان، اختصاص وام ویژه دکتری از 2 منبع به دانشجویان است. وام ویژه دکتری از منابع صندوق رفاه دانشجویان، ماهانه مبلغ یک میلیون تومان است که هر 6 ماه یک بار پرداخت می شود؛ به عبارت دیگر، متقاضیان 6 میلیون تومان وام دریافت می کنند که شامل دانشجویان روزانه مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته دانشگاه های دولتی و مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی می شود. علاوه بر این، وام ویژه دکتری از منابع بانک به مبلغ 700 هزار تومان شامل دانشجویان روزانه مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته دانشگاه های دولتی و مراکز وابسته به دستگاه هایی اجرایی هر 6 ماه یک بار پرداخت می شود. مهلت ثبت نام این وام ها نیز تا 15 خرداماه اعلام شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала