کشته شدن ۴۲ عضو پ.ک.ک در عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق

© Photo / IRNAسرباز ارتش ترکیه
سرباز ارتش ترکیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.04.2022
Telegram
آنکارا که از دوشنبه گذشته عملیات نظامی خود را در شمال عراق آغاز کرده، مدعی شد که در چارچوب این عملیات موسوم به "پنجه عقاب" تاکنون ۴۲ نفر از اعضای "پ.ک.ک" را کشته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وزارت دفاع ترکیه - که عملیات نظامی فرامرزی خود را با حضور نیروهای زمینی و هوایی علیه مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه در شمال عراق آغاز کرده، می‌گوید که طی پنج روز گذشته ۴۲ نفر از نیروهای این حزب را کشته است.
این حملات که آنکارا مدعی است با هماهنگی دولت عراق انجام شده، مواضع و واکنش‌های مقام‌های عراقی را به دنبال داشته است؛ روز پنجشنبه بغداد با تکذیب ادعای هماهنگی آنکارا برای انجام عملیات نظامی در شمال عراق، حملات ترکیه را به شدت محکوم کرد.
اردوغان درباره اهداف عملیات علیه کردها صحبت کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.04.2022
اردوغان درباره اهداف عملیات نظامی ترکیه علیه کردها صحبت کرد

وزارت امور خارجه عراق روز گذشته اعلام کرد که سفیر ترکیه را احضار و یادداشت اعتراضی شدیدی به او تسلیم کرده که در آن عملیات نظامی آنکارا یکجانبه، خصمانه و تحریک آمیز توصیف شده است.
در همین حال "آناتولی" خبرگزاری نیمه رسمی ترکیه، گزارش کرد که وزارت خارجه ترکیه درپی موضع گیری های مقام های عراقی در خصوص عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال عراق موسوم به "پنجه کلید" ،کاردار سفارت عراق را در این کشور فراخوانده و یادداشت اعتراضی را به وی تسلیم کرده است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گفته که عملیات نظامی ترکیه در سوریه و عراق برای کمک به امنیت کشور ادامه خواهد داشت.
ترکیه و پ. ک. ک از دهه ۸۰ قرن میلادی گذشته با هم می‌جنگند و بر اساس برخی گزارش‌ها، درگیری‌های دو طرف تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته داشته است.
ترکیه به ویژه در طول سه سال اخیر به حملات زمینی و هوایی موسوم به پنجه ببر و پنجه عقاب در شمال عراق دست زده که با واکنش شماری از مسوولان و جریان‌های سیاسی عراقی حتی اتحادیه عرب روبه رو شده است و آنها بارها نقض حاکمیت عراق و حملات هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به آن و برچیدن پایگاه‌های نظامی ترکیه در شمال عراق شده‌اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала