گران‌ترین کشور برای پرورش کودک کدام است؟ +عکس، ویدئو

© Photo / IRNAنوزاد
نوزاد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.04.2022
Telegram
در دوره‌ای که جهان با مشکلات اقتصادی روبرو است فرزندآوری و بزرگ کردن فرزند برای شهروندان بسیاری از کشور‌ها پرهزینه‌ است.
به گزارش اسپوتنیک، مخارج فرزندآوری و پرورش کودک در تمام کشورها به یک اندازه نیست. به تازگی کشور چین به یکی از گران‌ترین کشورها برای بزرگ کردن کودکان تبدیل شده است. کره جنوبی در صدر گران‌ترین کشورها برای بزرگ کردن فرزند از تولد تا ۱۸ سالگی قرار دارد. این نتیجه‌گیری بر اساس تولید ناخالص داخلی این کشور که جامع‌ترین ملاک فعالیت اقتصادی یک ملت است به دست می‌آید.
پس از کره جنوبی چین در رتبه دوم و ایتالیا در رتبه سوم قرار دارد. آمریکا نیز در میان ۱۴ کشور گران دنیا و مابین آلمان و ژاپن قرار دارد. قسمت عمده این مخارج در شرق دور مربوط به هزینه تحصیلات و هزینه پرستار بچه در سنین پایین‌تر است. کلاس‌های پیش دبستانی و قبل از شروع مدرسه نیز اکثرا به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.
در کشور چین برای بزرگ کردن فرزند تا ۱۸ سالگی ۷۵ هزار دلار لازم است. برای فرستادن آنها به دانشگاه هم باید ۲۲ هزار دلار دیگر هزینه کرد. در ایران نیز پرورش کودک از تولد تا یک سالگی در کمترین حالت ۵۰ میلیون تومان و در بیشترین حالت تا ۱۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. در این برآورد هزینه وسایل غیرضروری محاسبه نشده ‌است.
تفاوت هزینه دانشگاه فرزندان برای والدین در کشورهایی مانند چین و کره جنوبی با کشورهای غربی در وام‌های دانشجویی است. این وام‌ها در کشورهای غربی رایج‌تر است و باعث می‌شود بار مخارج از دوش والدین برداشته شود و به خود دانشجویان سپرده شود. برای مثال در آمریکا ۵۵ درصد دانشجویان در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ هنگام فارغ‌التحصیلی بدهکار وام‌های دانشجویی بودند.
برخی دولت‌ها به پرورش کودکان یارانه اختصاص می‌دهند تا اختلاف طبقاتی میان گروه‌های مختلف درآمدی را کم کنند. دولت‌ها می‌توانند با کاهش مالیات، کمک‌های نقدی و یارانه‌ها هزینه‌های فرزندآوری را کاهش دهند. در ایران هم دولت وام فرزندآوری پرداخت می‌کند که مبلغ آن بر اساس تعداد فرزندان بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.
چین ۴۲ میلیون کودک زیر سه سال دارد و والدین یک سوم از این کودکان تمایل دارند آنها را به مهد کودک بفرستند اما فقط ۵٫۵ درصد آنها توانایی انجام چنین کاری را دارند. دولت چین قصد دارد تعداد مهد کودک‌ها را تا سال ۲۰۲۵ تا ۲٫۵ برابر افزایش دهد.
پدیده‌ای که به عنوان پارادوکس جمعیتی-اقتصادی شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که در کشورهای ثروتمندتر نرخ زاد و ولد از کشورهای در حال توسعه کمتر است. بدین معنی که افراد دارای امکانات بیشتر، نسبت به افراد با درآمد کم تمایل کمتری به فرزندآوری دارند. با وجود توسعه اقتصادی روزافزون چین امکان اینکه این کشور هم به چنین پارادوکسی دچار شود بالا است. و با توجه به نظرسنجی‌ها و نظرات شهروندان ایرانی و نظرات آنها در فضای مجازی می‌توان متوجه شد ایران نیز در چنین وضعیتی قرار دارد.
به نقل از خبرگزاری اقتصاد نیوز و ایسنا، هزینه پرورش کودک در ایران نیز از تولد تا یک سالگی در کمترین حالت۵۰ میلیون تومان و در بیشترین حالت تا ۱۲۰ میلیون تومان هزینه دارد که در این برآورد هزینه وسایل غیرضروری محاسبه نشده است. جدایی از این مسئله، شهریه مهد کودک‌ها در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲ در تهران از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان متغیر است. به این ترتیب تنها حدود ۱۵ درصد از کودکان تهرانی به مهد کودک می‌روند. بر این اساس مازندران با حداقل شهریه یک میلیون و صد هزار تومان اقتصادی‌ترین و آذربایجان غربی با حداقل شهریه دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان گران‌ترین مهد کودک‌ها دارند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала