هر مقدار مصرف الکل برای مغز مضر است +عکس

© Sputnik / Miroslav Rotar /  /  مراجعه به بانک تصاویر ساخت داروی جدید مبارزه با اعتیاد به الکل
ساخت داروی جدید مبارزه با اعتیاد به الکل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.04.2022
Telegram
مطالعات جدید تایید کرد میزان مطمئن و بی‌خطر برای مصرف الکل وجود ندارد و نقش آن در آسیب رساندن به ساختار و عملکرد مغز انسان قطعی است.
به گزارش اسپوتنیک، مطالعه‌ای که روی بیش از ۲۵ هزار نفر در بریتانیا انجام شده است نشان می‌دهد حتی نوشیدن مقدار کمی الکل روی بخش‌های مختلف مغز تأثیر منفی می‌گذارد، این مطالعه نشان می‌دهد که هرچه الکل بیشتری مصرف شود، حجم مغز بیشتر کاهش می‌یابد.
گاردین" در این باره نوشت بر اساس این مطالعه، "هرچه بیشتر بنوشید، وضعیت بدتری در مغز شما ایجاد می‌شود و هیچ مشروبات الکلی بدون ضرری وجود ندارد؛ به ‌نظر می‌رسد نه‌ فقط مناطق خاصی از مغز بلکه تقریباً کل مغز تحت تأثیر الکل قرار می‌گیرد."
بیوبانک انگلستان، یک پایگاه داده زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی در مقیاس وسیع است که شامل اطلاعات ژنتیکی و بهداشتی عمیق از نیم میلیون شرکت‌کننده در انگلستان است؛ این پایگاه داده به ‌طور منظم با داده‌های اضافی افزوده می‌شود و در سطح جهان برای محققان تأیید شده است.
با استفاده از اطلاعات "Biobank" انگلستان، محققان در این مطالعه داده‌های ۲۵۳۷۸ شرکت‌کننده مانند سن، جنس، تحصیلات، میزان مصرف الکل، اندازه مغز و اسکن MRI، اطلاعات مربوط به ویزیت‌های بیمارستانی و سرپایی و آزمایش‌های حافظه را بررسی کردند. نتیجه اینکه، هرچه حجم مصرف الکل بیشتر باشد، تراکم ماده خاکستری مغز کمتر خواهد بود؛ ارتباط منفی گسترده‌ای نیز بین مصرف الکل و یکپارچگی "ماده سفید" مغز مشاهده شده است، فیبرهای مغزی که میلیاردها سلول عصبی را تشکیل می‌دهند، ماده خاکستری مغز را تشکیل می‌دهند؛ محققان دریافتند، علاوه بر این، شرایط زمینه‌ای یک فرد مانند فشار خون و "BMI" بالا (شاخص حجم بدن)، باعث ارتباط منفی بیشتری بین الکل و سلامت مغز می‌شود. به ‌خلاف تحقیقات قبلی که حاکی از آن بود که نوشیدن شراب در حد متوسط در مقایسه با آبجو و دیگر نوشیدنی‌های الکلی فوایدی دارد، این مطالعه هیچ مدرکی مبنی بر این که نوع نوشیدنی الکلی تفاوتی در خطرات مغزی ایجاد می‌کند، پیدا نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала