نامه نمایندگان مجلس ایران درباره طرح صیانت به قالیباف

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / نامه نمایندگان مجلس ایران درباره طرح صیانت به قالیباف
نامه نمایندگان مجلس ایران درباره طرح صیانت به قالیباف - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.04.2022
Telegram
نمایندگان مجلس ایران در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس به جزئیات جلسات کمیسیون مشترک و نحوه رسیدگی به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در این کمیسیون پرداختند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایران تسنیم، اعضای هیات رئیسه کمیسیون مشترک طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی در نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس به جزئیات جلسات کمیسیون مشترک و نحوه رسیدگی به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی در این کمیسیون پرداختند.
متن کامل نامه هیات رئیسه کمیسیون مشترک به رئیس مجلس به شرح زیر است:
"جناب آقای دکتر قالیباف
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
با صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص)؛ استحضار دارید کمیسیون مشترک طرح حمایت پس از برگزاری 13 جلسه رسمی و 35 جلسه جانبی از جمله جلسات کارگروه مشترک با مرکز پژوهشهای مجلس، در تاریخ سوم اسفندماه کلیات طرح را با رأی موافق 19 عضو از 20 نفر اعضای حاضر تصویب کرد. معاون محترم قوانین در ساعت 21 همان روز اقدام به انتشار نامه‌‌ای خطاب به رئیس کمیسیون مشترک نمودند و به استناد مواد (165)، (166) و (142) آیین نامه داخلی مجلس، روند اخذ آرای اعضای کمیسیون را مغایر آیین نامه دانستند؛ لذا معروض می‌دارد.
١. چنین رویه‌‌ای بدون اطلاع دقیق از موارد مذکور و مستندات و رسانه‌‌ای کردن آن ناشی از عدم دقت و کم توجهی به مفاد آیین نامه بوده، در حالی که دقیقا آیین نامه‌های مربوط رعایت گردیده و قابل و ارائه است.
٢. این کمیسیون علاوه بر جلسات برگزار شده در دفتر جنابعالی (دو جلسه)، دفتر نائب رئیس محترم اول مجلس (سه جلسه)، جلسات کارگروه کمیته حداقل پانزده جلسه کارشناسی، جلسات متعدد با مرکز پژوهش‌ها، جلسات منظم هفتگی از 1400/7/25 تا 1400/12/3 حداقل چهل و هشت جلسه بررسی و جلسه اظهار نظرات موافقان و مخالفان شکل گرفته است و القاء شبهه عدم رعایت مواد (165) و (166) کاملا نادرست است و اعمال ماده (142) آیین نامه داخلی نیز از اختیارات کمیسیون است.
٣. در جلسه 1400/8/25 پس از برگزاری جلسه و طی فرایند بررسی برابر آیین نامه داخلی کلیات طرح آماده رأی گیری بود و لیکن به دلیل دریافت نامه محرمانه مورخ 1400/8/25 وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات که رونوشت آن برای ریاست محترم مجلس نیز ارسال شده بود، در تاریخ 1400/9/1 به دعوت جنابعالی جلسه‌‌ای با حضور اعضای هیأت رئیسه کمیسیون مشترک طرح، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس محترم مرکز ملی فضای مجازی و معاون محترم قوانین مجلس شورای اسلامی برگزار شد که هدف آن اتخاذ تصمیم درباره درخواست وزیر محترم مبنی بر اعمال نظرات آن وزارتخانه و رئیس محترم مرکز ملی فضای مجازی قبل از بررسی نسخه 26 تیرماه 1400 (نسخه تهیه شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در اجرای ماده (142) آیین نامه داخلی و تصویب شده در کمیسیون فرهنگی قبل از ارسال به صحن) بود. فلذا در آن جلسه مقرر شد در جهت همکاری مجلس و دولت محترم و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، با رأی اعضای محترم کمیسیون، طرح برای تهیه نسخه جدید به کارگروه مشترک مرکز پژوهشهای مجلس با کمیسیون مشترک ارجاع شود. این پیشنهاد در جلسه مورخ 1400/9/9 کمیسیون مشترک طرح شد. در آن جلسه که مانند سایر جلسات، کمیسیون با شفافیت کامل و به طور زنده و مستقیم از طریق رسانه‌ها پخش شد، اعضای محترم کمیسیون طرح را جهت تهیه نسخه جدید به کارگروه مشترک ارسال نمودند؛ فلذا تهیه نسخه جدید توسط کارگروه مشترک نه تنها وجاهت دارد، بلکه با توجه به تصمیم جلسه 1400/9/1 و مصوبه جلسه 1400/9/9 کمیسیون، به عنوان تکلیف قانونی معین گردیده و در همان زمان کمیسیون مشترک اراده خود مبنی بر بررسی نسخه جدید را بیان نموده است. حال این سوال مطرح می‌شود چنانچه برابر اعلام معاون محترم قوانین قرار بود کمیسیون مشترک نسخه اولیه ارجاعی به کمیسیون یعنی نسخه 26 تیرماه 1400 را به رأی بگذارد، اساسا چه نیازی به تشکیل جلسه اول آذر ماه با حضور جنابعالی و سه جلسه بعدی که در حضور نائب رئیس محترم اول و مرکز پژوهش‌های مجلس وجود داشت؟ جنابعالی در جلسه 1400/10/7 به آقایان تقی‌پور و سیاهکلی توصیه فرمودید با توجه به درخواست مرکز پژوهش‌های مجلس طی نامه مورخ 1400/9/30 مهلت مجددا به مدت بیست روز تمدید شود. اگر بنا بود نسخه جدید مورد استفاده قرار نگیرد، آیا این همه صرف وقت برای تهیه نسخه جدید که بسیار پخته تر بوده و به اقرار اکثر صاحب نظران، عمده ایرادات وارد شده به نسخه قبلی در آن مرتفع گردیده است، توجیه منطقی دارد؟
اگر قرار بود کلیات نسخه 26 تیرماه رأی گیری شود، تشکیل جلسه اول آذرماه در حضور جنابعالی برای چه بود؟ طرح موضوع در جلسه 1400/9/9 کمیسیون مشترک که با تصمیم جلسه مذکور صورت گرفت برای چه بود؟
4. در طول چهل و چهار سال گذشته، توقف کار صحن مجلس با کمیسیون جانشین آن با در مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه بوده و این امر به عنوان یک اقدام غیرمتعارف، نظام قانونگذاری را در آینده تهدید می‌کند.
ایراد شکلی طرح شده توسط معاون محترم قوانین به دلیل مسکوت بودن در آیین نامه قابل استناد نمی‌باشد.
از حمایت حضرتعالی در ضرورت تصویب قوانین مرتبط با اعمال نظرات مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که قبلا نظرات مکتوب خویش را‌‌‌‌‌‌‌‌ به کمیسیون مشترک ارسال نموده‌اند، سپاسگزاری می‌نماید.
تقاضا دارد دستور فرمایید معاونت محترم قوانین نسبت به بارگذاری مصوبه کمیسیون مشترک برای ثبت پیشنهادات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اقدام نمایند تا کارگروه مشترک طرح نسبت به بررسی جزئیات و تصویب به موقع آن برابر آیین نامه داخلی مجلس اقدام نماید.
با تشکر
هیأت رئیسه کمیسیون مشترک
طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала