فعالیت‌های غیرمعمولِ اخیر خورشید

© Photo / Solar Dynamics Observatoryلکه های خورشیدی
لکه های خورشیدی - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.04.2022
Telegram
فعالیت لکه‌های خورشیدی به طور جدی می‌تواند پیامد‌های جدی برای انسان داشته باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ساینس آلرت"، فعالیت لکه‌های خورشیدی به طور جدی می‌تواند پیامد‌های جدی برای انسان داشته باشد.
طبق پیش بینی‌های رسمی، چرخه فعلی فعالیت خورشیدی باید ملایم باشد، اما شکاف بین پیش‌بینی و آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد بسیار مهم است و به نظر می‌رسد این شکاف با رصد‌های جدید در حال گسترده‌تر شدن است.
به عبارت دیگر، دانشمندان می‌گویند تعداد لکه‌های خورشیدی که به عنوان معیاری برای فعالیت خورشیدی استفاده می‌شود، بسیار بالاتر از مقادیر پیش بینی شده توسط NOAA، ناسا و سرویس بین المللی محیط زیست فضایی است.
پیش بینی‌های آب و هوای زمین روز به روز دقیق‌تر از قبل می‌شود، اما به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای پیش بینی رفتار خورشید، با گذشت زمان در حال پیچیده‌تر شدن است. دانشمندان براساس یم مطالعه جدید می‌گویند تعداد لکه‌های خورشیدی از سپتامبر ۲۰۲۰ به طور مداوم بالاتر از سطوح پیش‌بینی‌شده رفته است. این می‌تواند به این معنا باشد که برخلاف پیش‌بینی‌ها، خورشید در چرخه فعالیت غیرمعمولی قوی قرار دارد.
روش جدیدی برای استخراج اکسیژن در فضا در حال طرح ریزی است - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.03.2022
روش جدیدی برای استخراج اکسیژن در فضا در حال طرح ریزی است
خورشید مکانی عجیب و پویا و دور از فعالیت مداوم است، با چرخه‌های فعالیت ۱۱ ساله که با میدان مغناطیسی آن مرتبط است. این چرخه‌ها دارای یک اوج و فرورفتگی مشخص هستند که به عنوان بیشینه و کمینه خورشیدی شناخته می‌شود و دانشمندانی که این فعالیت‌ها را رصد می‌کنند، بر اساس اعداد لکه‌های خورشیدی را محاسبه می‌کنند.
لکه‌های خورشیدی مناطق موقتی با میدان‌های مغناطیسی قوی هستند و شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی توسط خطوط میدان مغناطیسی که اغلب در این مکان‌های لکه‌های خورشیدی به هم متصل می‌شوند، ایجاد می‌شوند.
کمینه خورشیدی Solar minimum، یعنی زمانی که میدان مغناطیسی خورشید در ضعیف‌ترین حالت خود است و با حداقل فعالیت لکه‌های خورشیدی مشخص می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که قطب‌های مغناطیسی خورشید جای خود را تغییر دهند. جدیدترین کمینه خورشیدی در دسامبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاد. ما در حال حاضر در چرخه ۲۵ خورشیدی هستیم که به سمت بیشینه خورشیدی solar maximum (دوره‌ای که فعالیت لکه‌های خورشیدی به اوج خود می‌رسد) که در جولای ۲۰۲۵ رخ خواهد داد، پیش می‌رود.
این برداشت بدان معناست که ممکن است در پی فوران‌های شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی خورشید، با طوفان‌های خورشیدی بسیار مهمی روبرو شویم. هنگامی که ذرات خورشیدی پرتاب شده به فضای بین سیاره‌ای با میدان مغناطیسی و جو زمین برخورد می‌کنند، می‌توانند باعث خاموشی ارتباطات، نوسانات شبکه برق و شفق‌های قطبی تماشایی شوند.
اگرچه رصد شفق‌های قطبی می‌تواند برای بسیاری جذاب باشد، اما پیامد‌هایی همچون قطع ارتباطات، اختلال در شبکه برق و حتی اختلال در فعالیت‌های ماهواره ای، ممکن است بسیاری از افراد را دچار مشکل سازد. اگرچه ممکن است که ما یکی دو سالی با این بیشینه خورشیدی فاصله داشته باشیم، اما به نظر می‌رسد با جدیت بیشتری باید خودمان را برای آن آماده سازیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала