گزارش و تحلیل

امیر عبداللهیان: رویکرد روسیه در وین سازنده است

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.04.2022
Telegram
وزیر خارجه ایران: مواضع چین، روسیه و سه کشور اروپایی را در مسیر رسیدن به توافق سازنده خواند.
اسپوتنیک - پس از خروج یکجانبه ی ایالات متحده آمریکا از توافقنامه برجام با روی کار آمدن بایدن بار دیگر جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن حسن نیت در وین بر سر بازگشت آمریکا به برجام به مذاکره پرداخت، این در حالی است که اکنون مذاکرات وین معلق شده و علت آن زیاد خواهی ایالات متحده آمریکا در این مذاکرات عنوان شده.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران در گفتگوی تلفنی دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با نيكلا سلاكوويچ وزير امور خارجه صربستان موضوعاتی مورد اهتمام مشترک دوجانبه ، منطقه و جهان از جمله روند بحران اوکراین و مذاکرات وین مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.
دکتر امیرعبداللهیان در این گفت و گوی تلفنی ضمن تبریک برگزاری انتخابات موفقیت آمیز پارلمان و ریاست جمهوری در صربستان، انتخاب مجدد آقای الکساندر ووچیچ را به دولت و ملت صربستان تبریک گفت.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: روابط دو کشور ایران و صربستان تحولات مثبت و سازنده ای را پشت سر گذاشته است و امیدوار هستیم که با برگزاری کمیسیون اقتصادی دو کشور زمینه ارتقا و‌گسترش بیش از پیش مناسبات فراهم آید.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین حضور دانشجویان ایرانی در صربستان را گامی مهم در راستای توسعه همکار های علمی آموزشی دو کشور خواند. وی توجه بیشتر به موضوع گردشگری میان دو کشور را با توجه به ظرفیت های موجود حائز اهمیت خواند.
کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.04.2022
توصیه های سناتور دموکرات آمریکایی به دولت بایدن برای مذاکرات وین
دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به تحریکات ناتو و وجود جنگ در اوکراین ، مسیر دیپلماتیک و گفت و گو و جلوگیری از تداوم و گسترش جنگ را راه حل واقعی برای حل و فصل این موضوع دانست و مخالفت خود را با جنگ و اعمال تحریم های یک جانبه ابراز داشت.
نیکلا ساکوویچ وزیر امور خارجه صربستان نیز با تشکر از تبریک صمیمانه بابت پیروزی رئیس جمهور کشورش در انتخابات این کشور، همچنین تبریک ماه مبارک رمضان و نوروز به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، هشتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور را گرامی داشت.
وزیر امور خارجه صربستان خاطر نشان کرد: در زمینه توسعه همه جانبه و ارتقای مناسبات دو کشور از جمله در زمینه کشاورزی و افزایش همكاری در ارائه تسهیلات برای دانشجویان ایرانی حداکثر تلاش از سوی دولت صربستان به عمل خواهد آمد.
وزیر امور خارجه صربستان ضمن سوال از نتایج مذاکرات وین ، ابراز امیدواری کرد مذاکرات وین هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب برسد.
نیکلا ساکوویچ با تشریح موضع کشورش در خصوص کوزوو و همچنین بحران اوکراین، بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین و استفاده از مسیر دیپلماتیک برای حفظ و گسترش صلح در منطقه تاکید کرد.
دکترامیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین گفت: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار مصمم است. طرف آمریکایی باید بجای زیاده خواهی، ایجاد کندی و مانع در مسیر کار ، با رویکردی واقع بینانه رفتار کند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مواضع چین ، روسیه و سه کشور اروپایی را در مسیر رسیدن به توافق سازنده خواند.
دکتر امیرعبداللهیان نقش اتحادیه اروپا بویژه تلاش های جوزب بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مورا مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا را فعال خواند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала