گزارش و تحلیل

افزایش صادرات غیر نفتی ایران تحریم های امریکا را بی اثر کرده است

© AP Photo / Charlie Riedelکاهش اندک قیمت نفت در جهان
کاهش اندک قیمت نفت در جهان - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.04.2022
Telegram
صادرات غیر نفتی ایران 40٪ رشد کرد.
صادرات غیر نفتی ایران سال گذشته شاهد افزایش چشمگیری بوده است. تجارت رو به رشد ایران با شرکای تجاری خود از جمله چین، کشوری که واردات غیر نفتی اش از ایران 56 درصد افزایش یافته است، باعث شده تا فشار تحریم های یکجانبه ی آمریکا کم اثر تر شود.
از 9 می 2018 ایالات متحده ی آمریکا پس از خروج از برجام تحریم های گسترده و وسیعی را با هدف به زانو در آوردن ایران علیه این کشور وضع کرد، به گفته ی کارشناسان آمریکایی تعداد و تنوع تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به حدی بالا است که دیگر دست ایالات متحده آمریکا برای تحریم علیه این دو کشور باز نیست.
پس از اعمال این تحریم های یک جانبه توسط ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اقتصاد این کشور در شرایط بسیار بحرانی قرار گرفت.
عربستان سعودی قیمت نفت در ماه می را افزایش داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.04.2022
عربستان سعودی قیمت نفت در ماه می را افزایش داد
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران، بخش امور بین الملل وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:
در یازده ماه سال گذشته (تا آخر بهمن 1400 ) صادرات غیر نفتی ایران 40 درصد رشد کرد و از 31.1 میلیارد دلار در 11 ماه سال 99 به 43.5 میلیارد دلار در سال 1400 رسید.
این رشد ناشی از ابتکار دولت ایران جهت جایگزینی صادرات غیر نفتی به جای صادرات نفت و با هدف خنثی کردن تحریم های امریکا علیه صنعت نفت ایران بوده است.
بر اساس این آمار که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، چین متحد اصلی ایران در بی اثر کردن تحریم های امریکا بوده است. مناسبات تجاری دو کشور علی رغم تحریم های امریکا علیه ایران گسترش یافته است.
ایران و چین در سال 2020 یک قرارداد 25 سال اقتصادی امنیتی امضا کردهند که بر اساس آن همکاری استراتژیک دو کشور افزایش می یابد.
مقصد 29 درصد از کل صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته کشور چین بوده است. حجم صادرات غیر نفتی ایران به چین از 8.1 میلیارد دلار در سال 1399 به 12.6 میلیارد دلار در سال 1400 افزایش یافته است که رشدی 56 درصدی را نشان می دهد. تراز تجاری ایران با بزرگترین صادرکننده کالا در جهان 1.5 میلیارد دلار بود که بالاترین تراز نسبت به سایر شرکای تجاری ایران بوده است.
ایران با مازاد تجاری 7.1 میلیارد دلاری، در مجموع 8.2 میلیارد دلار کالا به کشور همسایه عراق صادر کرده است که بالاترین مازاد تجاری را در بین شرکای تجاری اش داشته است. این کشور عربی دومین شریک بزرگ تجاری ایران بوده است و وارداتش از ایران 20 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
جواد اوجی وزیر نفت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.04.2022
وعده جدید وزیر نفت ایران درباره قیمت بنزین
غذا، محصولات کشاورزی، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی، قطعات خودرو و ... جزو اقلام اصلی صادرات ایران به عراق بوده اند. عراق همچنین از ایران برق و گاز وارد می کند.
ترکیه سومین وارد کننده بزرگ کالا از ایران است. صادرات ایران به ترکیه با رشد 151 درصدی از 2.2 میلیارد دلار در سال 99 به 5.6 میلیارد دلار در سال 1400 رسید.
امارات متحده عربی با واردات 4.2 میلیارد دلاری نسبت به سال گذشته شاهد تغییر محسوسی نبوده است. امارات با مازاد تجاری 10.3 بیشترین مازاد تجاری را رقم زده است.
افغانستان به عنوان پنجمین شریک تجاری ایران 1.6 میلیارد دلار از ایران کالا وارد کرده است. این رقم شاهد 21 درصد کاهش نسبت به سال گذشته می باشد. 5 کشور چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان در مجموع 74.3 درصد کل صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص دادند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала