کاهش تولید نفت با وجود فشارهای آمریکا

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر حصول توافق در مورد برگزاری نشست اوپک پلاس در ماه فوریه
حصول توافق در مورد برگزاری نشست اوپک پلاس در ماه فوریه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.03.2022
اشتراک
اعضای اوپک پلاس در بیست وهفتمین نشست خود بر ادامه اجرای توافق کاهش تولید نفت با وجود فشارهای آمریکا و تهدید به آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک این کشور به توافق رسیدند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، اعضای اوپک پلاس در بیست وهفتمین نشست خود بر ادامه اجرای توافق کاهش تولید نفت با وجود فشارهای آمریکا و تهدید به آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک این کشور به توافق رسیدند. بر این اساس در ماه آینده میلادی تولید نفت ۲۳ عضو اوپک پلاس، ۴۳۲ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند.
این نشست در حالی برگزار شد که پیش از این آمریکا از اعضای عضو اوپک پلاس خواسته بود تا تولید نفت خود را افزایش دهند و از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری کنند. درخواست آمریکا برای افزایش عرضه نفت و موفقیت در تحریم روسیه بود. با این حال اعضای این سازمان تاکید داشتند که تصمیمات اوپک پلاس سیاسی نیست و بر اساس وضعیت عرضه و تقاضای نفت تولیدی تعیین می شود.
آنگونه که وزارت نفت ایران اعلام کرده، براساس تصمیم روز 31 مارچ (پنجشنبه) نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف در شرایطی که زیر فشار فزاینده‌ای برای افزایش تولید قرار داشتند، در ماه مه ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
کاهش اندک قیمت نفت در جهان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.03.2022
صنعت نفت ایران نیاز به میلیاردها سرمایه دارد
اعضای اوپک پلاس همچنین در این نشست اعلام کردند مطابق تصمیم نوزدهمین نشست (۲۷ تیر ماه ۱۴۰۰) خط پایه تولید کشورهای روسیه (۵۰۰ هزار بشکه)، عربستان (۵۰۰ هزار بشکه)، امارات (۳۳۲ هزار بشکه)، عراق (۱۵۰ هزار بشکه) و کویت (۱۵۰ هزار بشکه) از ابتدای ماه مه ۲۰۲۲ افزایش می‌یابد.
اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند تا به محدودیت عرضه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایان بخشند، این تصمیم از ماه اوت اجرایی شده است.
اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است.
اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند بیست‌وهشتمین نشست ائتلاف اوپک پلاس پنجم ماه مه برگزار شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала