رادار هشدار ساخت ایران

CC0 / / Radar
Radar - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.03.2022
اشتراک
رادار هشدار زودهنگام معراج راداری سه بعدی، برد بلند و با آنتن آرایه‌فازی فعال است که در باند S کار می‌کند و در پاسخ به نیازهای اولیه شبکه پدافند هوایی کشور توسعه یافته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران با رشد کیفی فزاینده خود طی سال‌های اخیر که در برخی موارد توانسته است حتی رکوردهای جهانی را هم جابجا کند، امروز به یکی از نمادهای خودباوری در کشور تبدیل شده به طوریکه حتی در فرهنگ عامه در مواجهه با برخی نارسایی‌ها در کشور، همواره توانمندی‌های صنعتی حوزه دفاع مثال زده می‌شود.
رادار نظارت هوایی معراج-۴ یکی از دستاوردهای ارزشمند کشورمان در حوزه رادارهای تاکتیکی است که با نام تجاری M4 ارائه شده است. رادار هشدار زودهنگام معراج راداری سه بعدی، برد بلند و با آنتن آرایه‌فازی فعال است که در باند S کار می‌کند و در پاسخ به نیازهای اولیه شبکه پدافند هوایی کشور توسعه یافته است. از جمله ویژگی‌های بارز این رادار، تاکتیکی بودن و تحرک بالا و همچنین کاهش تعداد اپراتورهای آن است که کمک می‌کند تا سامانه در مدت زمان بسیار کمتری عملیاتی و یا در صورت نیاز جابجا شود.
روسیه رادار بی نظیر دفاع موشکی خود را مدرنیزه کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.08.2021
روسیه رادار بی نظیر دفاع موشکی خود را مدرنیزه کرد
توان مقابله جدی با اقدامات جنگ الکترونیک دشمن از دیگر ویژگی‌های قابل توجه رادار معراج-۴ است که این سامانه با استفاده از متدهای مختلف و متعددی می‌تواند در برابر سنگین‌ترین اقدامات آفند الکترونیک دشمن نیز پایدار و در شرایط عملیاتی باقی بماند. یکی از این متدها، قابلیت Sector Blankingاین رادار است که در آن رادار می‌تواند در حالت آماده به کار فرستنده خود را خاموش کند که این قابلیت رادار را از تجهیزات رهگیری دشمن پنهان و همچنین از آن در برابر موشک‌های ضد تشعشع دشمن محافظت می‌کند.
چنین قابلیتی باعث می‌شود تا اقدامات دشمن در حوزه سرکوب پدافند هوایی که امری مرسوم در جنگ‌هاست بی‌اثر باشد و نتوانند رادارها که در حقیقت چشم و گوش یک شبکه پدافند هوایی هستند را از بین ببرند.
رادار معراج قابلیت کشف ۲۰۰ هدف به صورت همزمان را در برد ۴۵۰ کیلومتر دارد و می‌تواند اهدافی را از سرعت ۲۰ متر بر ثانیه تا ۳ ماخ را شناسایی و رهگیری کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала