آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در اوکراین

© Sputnik / Evgeniy Epanchintsev /  مراجعه به بانک تصاویر آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در اوکراین
آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در اوکراین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.03.2022
Telegram
ارتش ایالات متحده بر خلاف کنوانسیون سازمان ملل در مورد ممنوعیت تولید سلاح های بیولوژیکی، ویروس ها، باکتری ها و سموم مرگبار تولید می کند.
به گزارش اسپوتنیک، در این رابطه صدها هزار نفر به طور سیستماتیک در معرض تاثیرگذاری پاتوژن های خطرناک و سایر بیماری های صعب العلاج قرار دارند.
دانشمندان نظامی تحت پوشش در حال آزمایش ویروس های مصنوعی در آزمایشگاه های بیولوژیک پنتاگون در 25 کشور از جمله اوکراین هستند. آزمایشگاه های بیولوژیک ایالات متحده توسط آژانس کاهش تهدیدات DTRA وزارت دفاع ایالات متحده و برنامه 2.1 میلیارد دلاری همکاری بیولوژیکی تعاونی (CBEP) در اتحاد جماهیر شوروی سابق، خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی و آفریقا تامین مالی می شوند.
پیمانکاران برنامه نظامی DTRA شرکت های خصوصی هستند. آنها مستقیماً به کنگره گزارش نمی دهند و به دلیل عدم نظارت مستقیم می توانند قانون را دور بزنند. پرسنل غیرنظامی از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند، اگرچه دیپلمات نیستند. بنابراین، شرکت های خصوصی می توانند به نمایندگی از دولت ایالات متحده تحت پوشش دیپلماتیک بدون کنترل مستقیم کشور میزبان فعالیت کنند.
سه شرکت در اوکراین فعال هستند - Metabiota Inc.، South Research Institute و Black&Veatch.
آنها علاوه بر پنتاگون، پروژه‌های تحقیقات بیولوژیکی فدرال را برای سیا و سایر سازمان‌های دولتی مدیریت می‌کنند که پست‌های کلیدی آن‌ها در اختیار مقامات ارشد سابق و در برخی موارد کنونی ارتش و اطلاعات است. طبق منابع مختلف، آژانس کاهش تهدیدات امنیتی (DTRA) حدود 15 آزمایشگاه بیولوژیک در اوکراین را تامین مالی می کند. داده ها در مورد 10 مورد از آنها به دست آمد: مرکز آزمایشگاه منطقه ای ترنوپیل، آزمایشگاه تشخیصی شهر خرسون، موسسه دامپزشکی آکادمی ملی علوم کشاورزی اوکراین، آزمایشگاه تشخیصی وینیتسا، آزمایشگاه تشخیصی ماورای کارپات در شهر اوژگورود ، آزمایشگاه تشخیصی شهردنپروپتروفسک ، آزمایشگاه منطقه ای دامپزشکی شهر دنپروپتروفسک، موسسه تحقیقاتی اپیدمیولوژی و بهداشت وزارت بهداشت اوکراین در شهر لویو، آزمایشگاه منطقه ای دامپزشکی استان لویو در شهر لویو و آزمایشگاه تشخیصی شهر لویو.
بر اساس توافقنامه ای در سال 2005 بین وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت بهداشت اوکراین، دولت محلی از افشای اطلاعات "حساس" در مورد برنامه آمریکا منع شده و اوکراین موظف است پاتوژن های خطرناک را برای تحقیقات بیولوژیکی به پنتاگون منتقل کند. علاوه بر این، ارتش ایالات متحده به اسرار دولتی این کشور مربوط به پروژه های در حال انجام دسترسی پیدا کرد. حتی قبل از آن، "مرکز علمی و فناوری در اوکراین" در این کشور ظاهر شد. این مرکز یک سازمان بین المللی است که عمدتا توسط دولت ایالات متحده تامین مالی می شود، در اوکراین کارکنان آن دارای وضعیت دیپلماتیک هستند. این مرکز رسما از پروژه های دانشمندانی حمایت می کند که قبلاً در برنامه های شوروی برای ایجاد سلاح های کشتار جمعی شرکت داشتند. مرکز علمی و فناوری در اوکراین طی 20 سال گذشته، 285 میلیون دلار برای تأمین مالی و مدیریت 1850 پروژه در سراسر جهان سرمایه گذاری کرده است.
این کار تحت برنامه جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار جمعی که در سال 1991 آغاز شد، انجام می شود. هدف اعلام شده ترویج ذخیره سازی و انهدام ایمن سلاح های هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی، وسایل حمل و نقل آنها در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و به کارگیری دانشمندانی است که در ساخت سلاح های امحای جمعی فعالیت می کردند.
از آنجایی که اوکراین، بلاروس و قزاقستان کلاهک های هسته ای خود را نابود کردند، این برنامه اساساً در سال 2013 پایان یافت. اما سال گذشته، لایحه ای در کنگره ایالات متحده برای به روز رسانی برنامه نامبرده به دلیل تهدیدات جدید ادعایی در مورد گسترش سلاح های کشتار جمعی ارائه شد. در این راستا طبق نوشته وب سایت تدارکات عمومی فدرال آمریکا ، این برنامه پس از سال 2012 در اوکراین متوقف نشد. در سال 2013، شرکت خدمات فنی Raytheon Technical Services Company LLC. یکی از پیمانکاران DTRA برای اجرای آن در این کشور شد. مبلغ قرارداد 43.9 میلیون دلار است. بر اساس وب سایت تدارکات عمومی فدرال آمریکا، تا آگوست 2017، این شرکت آمریکایی موفق به ارائه خدمات علمی و فنی به ارزش 42.4 میلیون دلار شده است.
در سال 2016، خود مرکز علمی و فناوری در اوکراین در کسب یک قرارداد 5 ساله DTRAبرای خدمات علمی و فنی به مبلغ 10 میلیون دلار برنده شد. مشخص نیست مرکز علمی و فناوری در اوکراین در حال حاضر چه می کند. آخرین اطلاعات در وب سایت پروژه، مربوط به اواخر دهه 90 است. ظهور آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی در اوکراین و تأمین مالی پروژه‌های مرکز علمی و فناوری در اوکراین همزمان با شیوع بیماری‌های عفونی جدی در این کشور بود.
به عنوان مثال، یکی از آزمایشگاه‌های پنتاگون در خارکف قرار دارد، جایی که در ژانویه 2016، حداقل 20 سرباز اوکراینی در طی دو روز بر اثر ویروس شبه آنفولانزا جان باختند. بیش از 200 نفر در بیمارستان بستری شدند. تا مارس 2016، 364 مورد مرگ در سراسر اوکراین ثبت شد. آنفولانزای خوکی A (H1N1) pdm09، همان سویه ای که باعث همه گیری جهانی در سال 2009 شد، مسئول 81 درصد مرگ و میرها بوده است.
اخیراً در جنوب شرقی اوکراین که چندین آزمایشگاه بیولوژیکی پنتاگون در آنجا قرار دارد، عفونت مشکوک دیگر- هپاتیت A در حال گسترش است. در ژانویه سال جاری، 37 نفر از ساکنان نیکولایف به دلیل "یرقان" در بیمارستان بستری شدند. سه سال پیش، بیش از 100 نفر در همان شهر به بیماری وبا مبتلا شدند. فرض بر این است که در هر دو مورد علت بیماری آب آشامیدنی آلوده بوده است. در تابستان 2017، 60 نفر از افراد مبتلا به هپاتیت A در بیمارستان شهر زاپوریژیا بستری شدند. دلیل آن هنوز مشخص نیست. در منطقه اودسا، 19 کودک از یک مدرسه شبانه روزی با همان تشخیص به بیمارستان منتقل شدند. و در نوامبر 2017، 27 مورد عفونت در خارکف ثبت شده است. این ویروس در آب آشامیدنی یافت شد.
همزمانی فعالیت پنتاگون در اوکراین و شیوع بیماری‌های عفونی مشکوک است زیرا شرکت‌هایی که تحت قرارداد با ساختارهای وزارت دفاع ایالات متحده در اوکراین کار می‌کنند، مدت‌هاست که درگیر تحقیق در مورد عفونت‌ها برای استفاده نظامی هستند. مثلاً موسسه Southern Research Institute پروژه ای در مورد وبا، و همچنین ویروس های آنفولانزا و زیکا، که پاتوژن های مهم نظامی برای پنتاگون هستند، دارد.
با Southern Research Institute ، آزمایشگاه‌ها در اوکراین توسط Black&Veatch و Metabiota اداره می‌شوند شرکت اول، برنده دو قرارداد 5 ساله DTRA با 198.7 میلیون دلار برای ساخت و راه اندازی آزمایشگاه های زیستی در اوکراین، آلمان، آذربایجان، کامرون، تایلند، اتیوپی، ویتنام و ارمنستان شد. وب‌سایت تدارکات فدرال می نویسد که Black&Veatch با 140 میلیون دلار به آژانس کاهش تهدیدات امنیتی (DTRA) تحت برنامه مشارکت مشترک بیولوژیکی در اوکراین از سال 2013 تعهد دارد. فعالیت هایی به ارزش 77 میلیون دلار که هنوز تکمیل نشده است.
در سال 2014، شرکت Metabiota که در زمینه شناسایی، ردیابی و تجزیه و تحلیل شیوع احتمالی بیماری فعالیت می کند، یک قرارداد به مبلغ 18.4 میلیون دلار به عنوان پیمانکار فرعی Black & Veatch در گرجستان و اوکراین امضا کرد. براساس یک آگهی کاری که توسط Black & Veatch منتشر شده است، این شرکت ها یک دفتر در کی یف دارند.
Southern Research Institute از سال 2008 پیمانکار اصلی در اوکراین بوده است. در سال 2001، این مؤسسه به پیمانکار فرعی پنتاگون برای تحقیقات سیاه زخم تبدیل شد.
Black & Veatch (تاسیس 1915) بزرگترین شرکت مهندسی در کانزاس سیتی است. تخصص: معدن، پردازش داده ها، شهرهای هوشمند، بانکداری و بازارهای مالی. از بدو تاسیس، فعالیت های این شرکت به طور جدایی ناپذیری با ارتش آمریکا و سازمان های اطلاعاتی مرتبط بوده است. در حال حاضر یکی از 6 شرکتی است که خدمات طراحی، برنامه ریزی، حفاظت از محیط زیست و بازرسی ساخت و ساز را برای پروژه ها در تاسیسات نظامی در آلمان، لهستان، جمهوری چک، بلژیک و هلند ارائه می دهد.
Southern Research (تاسیس شده در بیرمنگام، آلاباما در 11 اکتبر 1941) یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی است که تحقیقات پایه و کاربردی را برای سازمان های تجاری و غیرانتفاعی در چهار زمینه توسعه دارو، انرژی، محیط زیست و مهندسی انجام می دهد. در طول 70 سال گذشته، این سازمان با فعالیت های تحقیقاتی در زمینه دفاع ملی، در زمینه تحقیقات مواد و مهندسی سیستم ها فعالیت داشته است. در حال حاضر، این شرکت قراردادهایی برای توسعه اطلاعات، جمع آوری داده ها، سیستم های ارتباطی دارد. علاوه بر این، قرارداد معتبری برای مطالعه استفاده از فناوری های روز در عملیات های رزمی دارد.
شرکت متابیوتا - بسته ترین شرکت که ممکن است به دلیل نزدیکی به خانواده رئیس جمهور ایالات متحده باشد. متابیوتا که در سال 2008 تأسیس شد، به تحقیق و ارزیابی تهدیدات بیماری‌های عفونی برای دولت‌ها، شرکت‌های بیمه و تولیدکنندگان دام می‌پردازد تا داده‌های میکروبی را در سراسر جهان دیجیتالی کند و به طور فعال از گسترش بیماری جلوگیری کند. فاز اول توسط Rosemont Seneca Technology Partners (RSTP)، هانتر بایدن، پسر رئیس جمهور ایالات متحده، شاخه ای از Rosemont Capital یک صندوق سرمایه گذاری که توسط بایدن و پسرخوانده جان کری در سال 2009 تأسیس شد، تامین شد، که بایدن مدیر عامل آن بود.
از سال 2014، "متابیوتا" شریک اتحاد بهداشت محیطی در پروژه "پردیکت" آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده آمرکا (USAID) است که هدف آن "پیش بینی و جلوگیری از تهدید جهانی بیماری های نوظهور در جهان" است. به عنوان بخشی از این تلاش، محققان شرکت متابیوتیا، اکوهلث آلیانس و موسسه ویروس شناسی ووهان به طور مشترک مطالعه ای را بر روی بیماری های عفونی حاصل از خفاش در چین انجام دادند.
محققان اتحادیه اکوهلث و متابیوتا همچنین در ارائه‌هایی در مورد چگونگی "زندگی ایمن با خفاش‌ها" و تحقیقاتی که شیوع بیماری‌های عفونی در حال ظهور را با تجارت حیات وحش مرتبط می‌کند، در این پروژه با یکدیگر همکاری کرده‌اند. محققان متابیوتیا همچنین همراه با کارکنان اتحاد اکوهلث در مطالعه گسترش ویروس Henipavirus در سال 2014، مطالعه نظارت بر ابولا در سال 2014، مطالعه هرپس در سال 2015 و مطالعه تنوع ویروس در سال 2015 را در فهرستی گرد هم آوردند.
اتحاد اکوهلث بیش از یک دهه است که توسط گوگل تأمین مالی می شود. گوگل همچنین از طریق سیا با متابیوتا لینک همکاری دارد. علاوه بر هانتر بایدن، گوگل و پنتاگون، متابیوتا با جبهه معروف سیا، این-کیو-تل، رابطه کاری دارد.
این – کیو – تل (تاسیس در سال 1999) - قبلا تحت عنوان Peleusو In-Q-It، یک شرکت آمریکایی غیرانتفاعی سرمایه گذاری خطرپذیر مستقر در آرلینگتون، ویرجینیا فعال است. این شرکت برای اطمینان از تجهیز آژانس اطلاعات مرکزی و سایر سرویس های اطلاعاتی به آخرین فناوری اطلاعات برای پشتیبانی از قابلیت های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا، در شرکت های با فناوری پیشرفته سرمایه گذاری می کند.
این-کیو-تل بر سه حوزه گسترده فناوری تجاری متمرکز است که شامل نرم افزار، زیرساخت و علم مواد می باشد.
در 15 نوامبر 2005، شرکت این – کیو – تل، تعداد 5636 سهم گوگل را به قیمت بیش از 2.2 میلیون دلار را فروخت. این سهام از خرید Keyhole، Incتوسط گوگل، نرم‌افزار نقشه‌برداری ماهواره‌ای با بودجه سیا که اکنون به نام "گوگل ارث" شناخته می‌شود، به دست آمد. در سال 2016، این شرکت حداقل 120 میلیون دلار در سال عمدتاً از سیا، و همچنین از ناسا، اف بی آی و وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، کمک مالی دریافت می کرد. شناخته شده ترین محصولات این شرکت Palantir Technologies، یک سیستم تجزیه و تحلیل اطلاعات و تجزیه و تحلیل اطلاعات، و Wickr، یک برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала