گزارش و تحلیل

بشار اسد: پس از تحولات اوکراین مشخص شد آمریکا و ناتو نمی‌توانند کاری در جهان از پیش ببرند

© Sputnik / Sergey Mamontov / بشار اسد
بشار اسد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.03.2022
Telegram
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی صبح امروز وارد پایتخت سوریه شد و در فرودگاه دمشق مورد استقبال فیصل مقداد وزیر امور خارجه این کشور قرار گرفت.
وزیر امور خارجه ایران در این سفر راه‌ های گسترش روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی را با مقامات عالیرتبه سوریه مورد تبادل نظر قرار داد.
دکتر امیرعبداللهیان در بدو ورود به دمشق به همراه وزیر خارجه سوریه در مصاحبه‌ای به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دیدار و پیرامون همکاری‌ های دوجانبه و تحولات منطقه‌ ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر نمود.
در این ملاقات دکتر امیرعبداللهیان ضمن تبریک به مناسبت موفقیت‌ های سوریه در عرصه‌ های سیاسی و میدانی، بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و مردم سوریه تاکید نمود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت در عرصه همکاری‌ های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، فصل جدیدی از مناسبات آغاز شده است.
توسعه همکاری‌ های اقتصادی ایران و سوریه به طور جدی در دستور کار مناسبات دو کشور قرار گرفته و تسهیل حمل و نقل و ترانزیت میان دو کشور مورد توجه است. در همین راستا تعاملات و مبادلات مردمی میان دو کشور نیز اهمیت می‌یابد. دکتر امیرعبداللهیان ضمن استقبال از روند عادی سازی روابط کشور های منطقه با سوریه، اشتراک دیدگاه‌ های دو کشور در خصوص بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد اشاره قرار داده و تاکید کردند در تنش‌های منطقه‌ ای، جمهوری اسلامی ایران با هر جنگی مخالف و خواستار حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و راه‌ های مسالمت آمیز سیاسی است.
در این راستا ایران خواستار حل و فصل بحران یمن از طریق گفتگو های بین یمنی بوده و معتقد است تغییر رفتار برخی کشور های منطقه می‌تواند به رسیدن به راه حلی برای یمن کمک کند.
وی در مورد تحولات اوکراین تاکید کرد ما مخالف جنگ و مخالف تحریم هستیم. راه حل در اوکراین سیاسی است.
دکتر امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین اظهار داشت:
ما در مذاکرات به توافق نزدیک شده ایم، اگرچه آمریکایی‌ ها مدعی هستند که علاقه‌مند به حل موضوعات و رسیدن به توافق هستند لیکن آنها بایستی در عمل نیز حسن نیت خود را نشان بدهند.
در این دیدار بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به سرعت تحولات در منطقه اظهار داشت:
پس از شکست آمریکا در افغانستان و به ویژه پس از تحولات اوکراین مشخص شده است که آمریکا و ناتو نمی‌توانند کاری را در جهان از پیش ببرند. بنا بر این کشور های منطقه به دنبال صف بندی های جدید برای جایگزینی حمایت های آمریکا هستند. وی استاندارد دوگانه برخی از کشور ها را مورد اشاره قرار داد و گفت این کشور ها در مقابل حملات رژیم صهیونیستی به سوریه سکوت کرده و موضعی اتخاذ نمی‌کنند.
رئیس‌جمهور سوریه ادعای حسن نیت از سوی مقامات دولت آمریکا را بی اساس خواند و مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را حکیمانه و درست توصیف و تاکید کرد آنچه برای سوریه مهم است دیدگاه‌ های ایران در مذاکرات وین و همراهی سوریه در این مسیر می باشد.
بشار اسد دیدار جمعی از علمای اهل سنت ایران از سوریه را دارای معنای مهمی دانست. وی از دکتر امیر عبداللهیان درخواست نمود سلام ها و درود رئیس‌جمهور، دولت و ملت سوریه را به امام خامنه‌ ای رهبر معظم و دکتر رئیسی رئیس جمهور تقدیم نماید.
در این دیدار همچنین تحولات فلسطین و برخی موضوعات دیگر دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала