رشد ۴۰۰ درصدی یک صادرات ایرانی

© Fotolia / Borna Mirahmadianرشد ۴۰۰ درصدی یک صادرات ایرانی
رشد ۴۰۰ درصدی یک صادرات ایرانی - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.03.2022
Telegram
رئیس سازمان توسعه تجارت از رشد ۴۰۰ درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در سال گذشته خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، با وجود اینکه در حوزه صادرات غیرنفتی، بخش قابل توجهی از تمرکز دولت و فعالان اقتصادی بر روی کالاهای تولیدی است اما در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز ایران ظرفیت‌ هایی که دارد که بعضا در سال‌ های گذشته از آنها به درستی استفاده نشده است.
یکی از اصلی‌ ترین نگرانی‌ هایی که در سال‌ های گذشته برای صادرات ایران وجود داشته، اتکا به محصولات نفت پایه و پتروشیمی بوده و در سبد صادراتی ایران، این کالاها، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند. در کنار آن صادرات مواد خام و محصولات کشاورزی نیز بخش دیگری از صادرات ایران را تشکیل می‌دهند که با توجه به ارزش افزوده پایین، در میان اقلام صادراتی، مزیت نسبی بالایی ندارند.
یکی از حوزه‌هایی که ایران می‌تواند با حضور گسترده‌ تر در آن، شرایط را برای متنوع سازی سبد صادراتی فراهم کند، افزایش فعالیت در حوزه صادرات خدمات است. در سال‌های گذشته برخی از کشورهای همسایه مانند عراق، مشتری این خدمات ایران بوده‌اند اما فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم، باعث شده که این بخش سهم قابل توجهی در صادرات نهایی کشور نداشته باشد.
حالا رئیس سازمان توسعه تجارت از تحول قابل توجه در صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال گذشته خبر داده و رشد صادرات این بخش را نسبت به سال ۱۳۹۹، ۴۰۰ درصد اعلام کرده است.
علی رضا پیمان پاک در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته که با ثبت این رشد، ایران توانسته در سال ۱۴۰۰، ۲.۳ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشد.
به گفته او، این آمار از صادرات به ۱۸ کشور متفاوت به دست آمده و این سازمان برنامه دارد در سال جاری، عدد صادرات خدمات فنی و مهندسی را به حدود چهار میلیارد دلار برساند.
پیمان پاک همچنین با اشاره به نام گذاری سال جدید گفته: توسعه تجارت با بهره گیری از ایده‌های خلاقانه و دانش بنیان، استمرار تولید اشتغال آفرین را به دنبال خواهد داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала