سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: طلب دریافت شده از انگلیس در اختیار قطعی و کامل ایران قرار دارد

© Photo / IRNAسعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.03.2022
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به پرداخت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران طی روزهای گذشته گفت: این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این موضوع را ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: در پاسخ به سوال رسانه ها در خصوص اقدامات گسترده انجام شده در خصوص دریافت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران اظهار کرد: مذاکره کنندگان کشورمان با محوریت دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران توانستند بعد از بیش از 40 سال و طی یک فرآیند مذاکراتی فشرده و به رغم مانع تراشی‌های مکرر طرف انگلیسی، بدهی 390 میلیون پوندی بریتانیا به ایران را به خزانه کشور بازگردانند.
خطیب زاده تصریح کرد: این بدهی مربوط به اصل و فرع پیش پرداخت رژیم پهلوی به بریتانیا برای خرید تانکهای چیفتن در سال 1350 بود. طرف بریتانیایی، پس از انقلاب اسلامی ایران و طی بیش از چهار دهه، از تحویل این مبلغ به کشورمان به بهانه های مختلفی چون تحریم، از بازپرداخت این مبلغ سر باز می زد. با این وجود نمایندگان کشورمان توانستند پیرو فرآیند حقوقی نزد دادگاههای ذی ربط و فشار سیاسی بر دولت بریتانیا، مقامات این کشور را به اذعان در مورد ضرورت پرداخت بدهی وادار کنند. بر همین اساس بود که طی سالهای اخیر وزرای خارجه، دفاع و نیز نخست وزیر بریتانیا بناچار بر بدهی دولت متبوع خود اذعان کردند.
جزئیات حذف ۴ صفر از پول ملی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.03.2022
منابع خبری ایران: بدهی انگلیس از طریق عمان پرداخت شد
این دیپلمات ارشد ایران در ادامه تصریح کرد: همانگونه که گفته شد این مهم در روزهای اخیر با تلاش همه جانبه دستگاه های ذی‌ربط نهایتا محقق گردید و حق مردم شریف ایران از بریتانیا اعاده و به حساب خزانه کشور واریز شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران افزود: لازم به تاکید است که این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این موضوع را ندارد.
خطیب زاده تاکید ضمن رد گمانه زنی های انحرافی و غیرواقعی برخی رسانه‌های بریتانیایی، تاکید کرد: طلب مردم ایران با عزت و بدون ارتباط با هر گونه موضوع دیگری اعاده شده و این ادعا که نزد دولت سوئیس می‌باشد از اساس غیرواقعی است.
خطیب زاده در پایان اظهار کرد: مهمترین نکته ای که همه رسانه‌ها و مردم شریف ایران باید به آن توجه کنند این است که رسانه های انگلیسی به صورت هماهنگ با طرح هیجانی موضوع زندانیان امنیتی تلاش می کنند بازپرداخت بدهی از سوی دولت متبوع خود را در سایه ببرند اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد و محوری است دریافت حقوق و طلب مردم ایران از دولت انگلیس است که دهه‌ها به دلیل مقاومت بی‌جای لندن بازپرداخت نشده باقی مانده بود
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала