گروسی: در شرف رسیدن به توافق در وین هستیم

© Photo / IRNAگروسی: در شرف رسیدن به توافق در وین هستیم
گروسی: در شرف رسیدن به توافق در وین هستیم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.03.2022
Telegram
مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی اذعان کرد: طرف‌ های حاضر در مذاکرات وین در آستانه رسیدن به توافق قرار دارند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فرانس‌ ۲۴، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به اینکه سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، گفته که از آمریکا ضمانت کتبی دریافت کرده طرف‌ ها در آستانه توافق در مذاکرات وین قرار دارند، پاسخ مثبت داد.
گروسی گفت: بله، فکر می‌ کنم در آستانه توافق هستیم. مشکلاتی که طی روزهای قبل پیش آمدند، البته مشکلات واقعی بودند.
وی در ادامه افزود: مشکلات ناشی از تحریم‌ های جدید علیه روسیه باعث ایجاد وقفه در گفتگوها شد. بنابراین، من خیلی خوشحالم که سرگئی لاوروف گفته که از آمریکا ضمانت دریافت کرده است. امیدوارم به زودی به توافق دست پیدا کنیم.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.03.2022
لاوروف: روسیه ضمانت نامه کتبی از آمریکا درباره عدم تاثیر تحریم بر همکاری با ایران دارد
اظهارات مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در پی این مطرح می‌شود، که با ایجاد تغییراتی در مناسبات سیاسی بین‌ المللی در پی حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌ های اقتصادی علیه مسکو، دور هشتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ ای با پیچیدگی‌ هایی مواجه شده است. این مذاکرات چند روز پیش در حالی به دنبال تحولات اخیر با وقفه مواجه شد که به گفته طرفین، پیشرفت‌ های چشمگیری در آن ایجاد شده بود.
بخشی از این تحولات، کشمکش‌ هایی است که در روابط واشنگتن-مسکو در زمینه درخواست روسیه مبنی بر دریافت ضمانت کتبی از آمریکا جهت مصون ماندن روابط اقتصادی-تجاری‌ اش با ایران از تحریم‌ ها ایجاد شده است.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک در مسکو با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت: اظهارات آمریکا مبنی بر این که روسیه از تلاش‌ ها برای احیای توافق هسته‌ ای ممانعت می‌ کند، صحت ندارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала