آیا قیمت گوشت در ایران به کیلویی ۴۰۰ هزار تومان خواهد رسید؟

© Fotolia / Bit24تصمیم جدید دولت ایران برای کاهش قیمت گوشت
تصمیم جدید دولت ایران برای کاهش قیمت گوشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.03.2022
Telegram
روزنامه جهان صنعت در گزارشی و در گفتگو با برخی فعالان اقتصادی از وضعیت بازار گوشت را بررسی کرده و از افزایش باورنکردنی قیمت این کالای اساسی در سال آینده خبر داده است.
به گزارش اسپوتنیک، در بخشی از این گزارش آمده است: اوایل سال جاری بود که با هشدار در مورد بحران بازار نهاده‌های دامی به دولت این پیش‌بینی را مطرح کردیم که قیمت گوشت به کیلویی ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد اما در آن مقطع، کمتر مسوولی باور و یا قبول می‌کرد که چنین اتفاقی در بازار رخ دهد. این در حالی است که در حال حاضر شاهد این هستیم که گوشت تا کیلویی ۲۰۰هزار تومان هم به فروش می‌رسد.
محمدرضا حسینا، رییس مجمع فعالان اقتصادی با بیان اینکه پیش‌بینی من این است که قیمت گوشت تا نیمه دوم سال آینده به ۴۰۰ هزار تومان برسد گفت: افزایش قیمت محصولات اساسی و خوراک دام در بازارهای جهانی زنگ هشداری برای مسوولان کشور است تا به تولید داخل و افزایش ضریب امنیت غذایی بیشتر توجه کنند.
واردات ۱۰ هزار تن گوشت گرم گوسفندی برای تنظیم بازار شب عید - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.03.2022
واردات ۱۰ هزار تن گوشت گرم گوسفندی برای تنظیم بازار شب عید
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نهاده‌های دامی به نرخ دولتی کمیاب و بعضا نایاب است، گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی توانایی مدیریت بازار خوراک دام در سنوات گذشته را نداشته و با انتضابات جدیدی هم که در دولت سیزدهم در وزارت کشاورزی صورت گرفت، باز هم شاهد انجام اقدامات خاصی برای دستیابی بازار خوراک دام به ثبات و آرامش نبودیم.
محمدرضا حسینا افزود با توجه به اینکه بیش از ۲۰ درصد صادرات گندم و ۲۷ درصد از صادرات سویای جهان در دست اوکراین است، بازار جهانی خوراک دام و مواد غذایی به خصوص ذرت و سویا با چالش شدیدی مواجه شده است.
وی خاطرنشان ساخت در حال حاضر قیمت گوشت قرمز به حدود کیلویی ۲۰۰ هزار تومان رسیده است و ما کماکان هشدار می‌دهیم که با توجه به اینکه در زمینه خوراک دام در کشور ما مشکلات بیشتری نیز ایجاد شده است، قیمتی که در حال حاضر برای گوشت اعلام می‌شود واقعی نیست.
محمدرضا حسینا در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، ما پیش‌بینی می‌کنیم که تا شش ماه آینده، قیمت گوشت حدودا تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت در حالی که این موضوع به مثابه بحران در بازار مواد غذایی و پروتئینی است.
وی با بیان اینکه در این خصوص باید تصمیمات ویژه گرفته شود، ابراز عقیده کرد: در حال حاضر قیمت گوشت واقعی نیست و کمبود و گرانی نهاده‌های دامی می‌تواند به بازار گوشت و مواد پروتئینی در سال آینده شوک وارد کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала