وزیر خارجه ایران: طرح برخی درخواست های جدید از سوی آمریکا توجیه منطقی ندارد

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.03.2022
Telegram
وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی درباره آخرین نتایج و روند مذاکرات وین در خصوص لغو تحریم ها و همچنین بحران اوکراین گفتگو کردند.
به گزارش اسپوتنیک، جوزپ بورل، مسئوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده ارشد مذاکرات وین در این گفت و گوی تلفنی اظهار داشت: مذاکرات وین در نقطه حساسی قرار دارد و اكنون آمريكا و ايران در تبادل پيام ها باید انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهند و تلاش نمایند بر محدودیت زمانی غلبه کنند.

بورل افزود: موضوع تضمین اقتصادی برای شما مهم است و ما از تحقق آن حمایت می کنیم. ما و شما به تلاش های خود برای رسیدن به توافق ادامه خواهیم داد زیرا مسیر طولانی را طی کرده ایم. وی اضافه کرد: شما ایرانی ها مذاکره کننده سخت و توانمندی هستید.

وزیر امور خارجه ایران نیز در این گفتگوی تلفنی از اهتمام و تلاش هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین و پیشرفت های حاصله قدردانی کرد و افزود: اگر واقع بینی بر رفتار همه طرفها حاکم باشد، همچنان به نقطه وصول توافق خوب و قوی نزدیک هستیم.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان‌ کرد: طرح برخی درخواست های جدید از سوی آمریکا هیچ گونه توجیه منطقی نداشته و با مواضع این کشور در مورد دستیابی سریع به توافق در تناقض می باشد.
محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.03.2022
در صورت احیای برجام، ایران و آژانس برای فصل جدید همکاری ها آماده اند
امیرعبداللهیان افزود: موضوعات اصلی و لغو موثر تحریم ها نباید تحت تاثیر زیاده خواهی طرف آمریکایی قرار گیرد.

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت : آمریکا نمی تواند به بهانه فشار افکار عمومی کشورش، هر روز حرف جدید و متفاوتی را از طریق هماهنگ کننده به ما منتقل کند. اگر طرف آمریکایی مشکل افکار عمومی را دارد، باید بگویم ما هم مشکل افکار عمومی را در ایران داریم. آنها با حساسیت و با دقت بالایی تحولات را رصد می کنند و از دولت پاسخگویی و رفع موثر تحریم ها و حفظ توان بالای هسته ای صلح آمیز را مطالبه می کنند.
امیرعبداللهیان بویژه تاکید کرد: برخی مباحث که مرتبط با قهرمانان ملی ماست قابل مذاکره نیست.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از این گفتگو با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران اوکراین تاکید کرد: معتقدیم ضمن توجه به منشور ملل متحد، ریشه های اصلی بروز این بحران باید مورد توجه قرار گیرد، تا ثبات و امنیت‌ پایدار در این منطقه از طریق توقف جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی برقرار گردد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала