بیانیه کشورهای اروپایی در شورای حکام درباره توافق برجام

© Photo / Sarajevo-x/Public domainبیانیه کشورهای اروپایی در شورای حکام درباره توافق برجام
بیانیه کشورهای اروپایی در شورای حکام درباره توافق برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.03.2022
Telegram
کشورهای اروپایی بر لغو تحریم ها به عنوان بخش مهمی از توافق تاکید کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در بیانیه اتحادیه اروپایی که روز سه شنبه از سوی اعضای این اتحادیه و همچنین کشورهای جمهوری مقدونیه شمالی، مونته نگرو، صربستان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، اوکراین، جمهوری مولداوی، گرجستان و سن مارینو نیز حمایت شد، آمده است: اتحادیه اروپا بر تعهد قاطع خود و حمایت مستمر از اجرای کامل و موثر برجام تاکید می کند و مصمم است به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ این توافقنامه که دارای اهمیت استراتژیک است، ادامه دهد.
در این بیانیه آمده‌ است: اتحادیه اروپا از همه کشورها می خواهد که از اجرای آن در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.
قطعنامهٔ ۲۲۳۱ شورای امنیت پس از ۱۲ سال گفتگو در مورد فعالیت‌ های هسته‌ ای ایران با اعضای گروه ۱+۵ در ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ در ۲۹ تیرماه ۱۳۹۴ در شورای امنیت سازمان ملل به رأی گذاشته شد که با تصویب آن هر ۶ قطعنامهٔ پیشین را که علیه ایران صادر شده و منجر به تحریم‌ های وسیع در رابطه با موضوع هسته‌ ای علیه این کشور شده بود، ملغی کرد.
میخائیل اولیانوف نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین  - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.03.2022
اولیانوف: شورای حکام امروز به مباحث مربوط به ایران می‌ پردازد
در این بیانیه تاکید شده است: اتحادیه اروپا از تلاش‌ های دیپلماتیک فشرده در کمیسیون مشترک برجام و تماس‌ های نماینده عالی این اتحادیه به‌ عنوان هماهنگ‌ کننده برجام با همه شرکای مربوطه برای تسهیل بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و از سرگیری اجرای کامل همه تعهدات برجام توسط آمریکا و ایران حمایت می‌کند. اجرای کامل و راستی‌ آزمایی شده تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران، جامعه بین‌ المللی را قادر می‌سازد تا تضمین‌ های لازم را درباره عدم اشاعه دریافت کند.
اتحادیه اروپا با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها، تصریح کرد: در کنار اجرای کامل تایید شده تعهدات هسته‌ای ایران، لغو تحریم‌ های مرتبط با هسته‌ای بخش مهمی از توافق است.
در این بیانیه ادعا شده که اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود از جمله لغو تحریم ها بر اساس برجام پایبند بوده است.
اتحادیه اروپا از مدیرکل و دبیرخانه به دلیل کار حرفه ای، عینی و بی طرفانه آنها قدردانی می کند و به طور کامل از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه اجرای ماموریت بلندمدت راستی آزمایی و نظارت مستمر در ایران حمایت می کند. ما از حمایت بودجه اضافی کشورهای عضو از مأموریت آژانس در ایران استقبال می کنیم.
این بیانیه می افزاید: اتحادیه اروپا حمایت قاطع خود را از تلاش های خستگی ناپذیر مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در پیگیری تعامل سازنده با ایران ابراز می کند. ما از ایران می خواهیم که بیشتر با آژانس تعامل سازنده داشته باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала