ماموریت ماهواره ایرانی "نور۲" چیست؟

© Photo / IRNAماهواره نظامی ایران
ماهواره نظامی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.03.2022
Telegram
فرمانده هوافضای سپاه ایران بیان داشت که ماموریت ماهواره "نور ۲" سنجشی و اطلاعاتی است و اطلاعات آن می تواند کاربرد دفاعی و عمومی داشته باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ایران، علی جعفر آبادی فرمانده فضایی سپاه در خصوص پرتاب ماهواره نور۲ به فضا که امروز انجام شد، گفت: پرتابی که امروز شاهد آن بودیم با یک ماهواره و ماهواره بر تماماً ایرانی انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: اگر چه این اقدام توسط سپاه انجام شد اما در حقیقت تمامی ارکان فضایی کشور و برخی شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها در ساخت آن دخیل هستند.
فرمانده فضایی سپاه ماهواره نور ۲ ارتقا یافته ماهواره نور ۱ دانست و افزود: مأموریت این ماهواره سنجشی و اطلاعاتی است و اطلاعات جمع آوری شده توسط آن می‌تواند کاربرد دفاعی و عمومی داشته باشد. علاوه بر این ماهواره می‌تواند در مقیاس بزرگ و با دید بسیار وسیع از فاصله ۵۰۰ کیلومتری حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را هم رصد کند.
این مقام گفت: ماهواره نور با وجود اینکه اولین ماهواره پرتابی سپاه بود بعد از ۲ سال همچنان فعال است و بیش از ۱۰ هزار بار به دور کره زمین چرخیده و به مدار ۳۵۰ کیلومتری رسیده و کمتر از یکسال دیگر هم فعال خواهد بود. همچنین این ماهواره یک آزمایشگاه عالی فضایی برای ما بود و از فناوری و تجربیات آن در ساخت ماهواره نور۲ استفاده شده است.
وی بیان داشت: فناوری ماهواره‌بر قاصد و موتورهای فضایی آن، فناوری جدید بوده و شامل استفاده از بدنه‌های کامپوزیتی سبک و موتور نازل متحرک است و در لبه دانش روز جهانی قرار دارد. در آینده ما ان‌شا الله سلسله ماهواره‌های نور را خواهیم داشت. در مجموعه فضایی کشور گام اول این است که در مدار لئو تثبیت شویم و بعد به سمت مدار ۳۶۰۰۰ کیلومتر برویم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала