بلینکن: تحریم‌ ها علیه روسیه با بازگرداندن برجام مرتبط نیست

© REUTERS / Ben Stansallبلینکن: تحریم‌ ها علیه روسیه با بازگرداندن برجام مرتبط نیست
بلینکن: تحریم‌ ها علیه روسیه با بازگرداندن برجام مرتبط نیست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.03.2022
Telegram
وزیر امور خارجه آمریکا، معتقد است که هیچ ارتباطی بین تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل عملیات در اوکراین و احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه در گفتگو با شبکه سی‌ بی‌ اس، درباره اظهارات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، مبنی بر اینکه مسکو از واشنگتن ضمانت‌ های کتبی خواسته است که وضعیت تحریم‌ ها بر همکاری‌ روسیه با تهران تأثیری نگذارد، گفت: تحریم هایی که علیه روسیه اعمال شده است هیچ ربطی به توافق هسته ای ایران و چشم انداز بازگشت به توافقات ندارد؛ اینها موضوعات کاملاً متفاوتی هستند که به هیچ وجه به هم مرتبط نیستند، بنابراین فکر می کنم این موضوع بی ربط است به بازگشت به توافق است.
لاوروف قبلاً توضیح داده بود که در پس‌ زمینه تحریم‌ های جدید غرب، طرف روسی می‌خواهد در چارچوب روابط دوجانبه بین مسکو و تهران و همچنین توافق هسته‌ای ایران، "پاسخی بسیار روشن" از ایالات متحده دریافت کند.
نخست‌وزیر اسرائیل: ملزم به توافق هسته ای با ایران نیستیم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.03.2022
نخست‌وزیر اسرائیل: ملزم به توافق هسته ای با ایران نیستیم
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.
هشتم ماه مه سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
از ماه آوریل سال ۲۰۲۱، مذاکراتی در وین بین ایران و اعضای گروه "پنج" (روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران در جریان است.طرفین در مورد لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، انجام تعهدات خود در حوزه هسته ای و بازگشت ایالات متحده به برجام بحث می کنند. نمایندگان کشورهای طرف قرارداد نیز بدون مشارکت ایران رایزنی های جداگانه ای با فرستادگان آمریکایی انجام می دهند.
در نشست‌ های وین، چشم‌ انداز بازگشت کامل به انطباق با مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد بحث قرار گرفت. این توافقنامه توسط "پنج" عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان با ایران در سال ۲۰۱۵ به منظور عبور از بحران برنامه هسته ای این کشور امضا شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت از برجام خارج شود. جو بایدن، رئیس کنونی دولت آمریکا، بارها آمادگی خود را برای بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای با تهران اعلام کرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала