گزارش اولین مورد احتمالیِ انتقال کرونا از گوزن به انسان در کانادا

© Sputnik / Ekaterina Chesnokovaگزارش اولین مورد احتمالیِ انتقال کرونا از گوزن به انسان در کانادا
گزارش اولین مورد احتمالیِ انتقال کرونا از گوزن به انسان در کانادا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.03.2022
Telegram
کارشناسان اولین مورد احتمالی انتقال کروناویروس جدید از یک گوزن به فردی در کانادا را گزارش دادند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، اولین مورد احتمالی انتقال کروناویروس جدید از یک گوزن به فردی در کانادا گزارش شده است.
علاوه بر این، متخصصان خوشه‌های جهش‌یافته ژنوم کروناویروس را در گوزن دم سفید شناسایی کردند که این یافته، تاییدی بر ظرفیت آهوها به عنوان منبع حیوانی انتقال ویروس است. برای این مطالعه که نتایج آن در 25 فوریه به پایگاه داده bioRxiv ارسال شد و در یک مجله معتبر منتشر نشده بود، کارشناسان 300 نمونه جمع‌آوری‌شده از گوزن دم سفید در جنوب غربی و شرقی انتاریو را طی ماه های نوامبر و دسامبر 2021 تجزیه و تحلیل کردند.
آنها دریافتند که تست کروناویروس 17 گوزن در جنوب غربی انتاریو مثبت شده است. همچنین هنگامیکه کارشناسان ژنوم های پنج نمونه ویروس را توالی یابی کردند، یک تبار جدید و بسیار متفاوت از کروناویروس را شناسایی کردند. این تبار در مقایسه با نسخه اصلی ویروس شناسایی شده در ووهان چین، 76 جهش داشت.
نشریه نیویورک تایمز نیز در این باره اعلام کرد بررسی های بیشتر نشان می دهد که این تبار ممکن است از اواخر سال 2020 در حیوانات در حال تکامل باشد. سپس کارشناسان، ژنوم‌های ویروسی موجود در گوزن را با ژنوم‌های موجود در افراد این منطقه مقایسه کردند. آنها فردی را شناسایی کردند که به یک سویه از کرونا با ژنوم مشابه در گوزن آلوده شده بود. این فرد در جنوب غربی انتاریو زندگی می‌کرد و با یک گوزن ارتباط نزدیک داشت و بنابراین احتمال انتقال ویروس از حیوان به فرد در این مورد قابل قبول است.
همچنین لایوساینس نیز اشاره کرد که کارشناسان خاطرنشان کردند که به دلیل محدود بودن داده‌ها نمی توان ارتباط قطعی انتقال ویروس از گوزن به انسان را تایید کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала