وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای عمانی: مذاکرات وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.02.2022
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه از طرف آمریکایی تاکنون عمدتاً حرف و پیام‌های مثبت شنیده‌ایم ولی تا این لحظه هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود به عمل نیاورده است، گفت: مذاکرات وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان ظهر روز چهارشنبه در کنفرانس خبری پس از دیدار با وزیر خارجه سلطنت عمان در مورد مذاکرات وین، اضافه کرد: مذاکرات وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است و ما امروز علاوه بر مناسبات دوجانبه در موضوعات مختلف مسائل منطقه‌ای و از جمله مذاکرات وین را با جناب آقای وزیر امور خارجه سلطنت عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.
وی با تاکید بر اینکه همچنان موضوعات اندک ولی بسیار مهم در مذاکرات ما در وین باقی مانده است گفت: من در مونیخ و همکارم آقای دکتر باقری در وین به صراحت به طرف‌های غربی در ملاقات های دیپلماتیک و همچنین آقای جوزف بورل هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، تاکید کردیم که به هیچ وجه در مذاکرات وین از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد و این مسئله با قوت نشان خواهیم داد.
دیدار وزیران  خارجه ایران و عمان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.02.2022
دیدار وزیران خارجه ایران و عمان
وزیر امور خارجه تأکید کرد: در عین حال لازمه هرگونه مذاکره ای را مفید بودن آن می دانیم و اینکه منافعی برای ملت بزرگ ایران در آن مذاکره متصور باشد.
وی تصریح کرد: ما کماکان گفتگوهای مستقیم مذاکره کننده ارشد ایرانی را با نمایندگان کشورهای ۱+۴ در وین داریم و از طریق آقای مورا نماینده اتحادیه اروپا و تبادلnon-paper ها نماینده آمریکا با نماینده جمهوری اسلامی ایران هم تبادل پیام ها انجام می شود.
امیرعبداللهیان افزود: پیام‌های زیادی را از مقامات آمریکا مبنی بر گفتگوی مستقیم دریافت می‌کنیم برای ما مهم این است که چه نفعی در این گفتگو خواهد بود و آیا آینده متفاوتی از آنچه که در مذاکرات کنونی روی داده و آیا دستاوردی فراتر از این وجود خواهد داشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: از طرف آمریکایی تاکنون عمدتاً حرف پیام های مثبت شنیده ایم ولی تا این لحظه هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود به عمل نیاورده است.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ما در مجموعه مذاکرات وین خوشبین هستیم و امیدواریم اندک موضوعات حساس مهم و باقیمانده در مذاکرات با واقع‌بینی طرف غربی طی روزهای آینده به نتیجه برسد و از تلاش هایی که در بیش از ۹ ماهه گذشته در وین حاصل شده است به این نتیجه برسیم که همه طرف‌های مقابل ما در بازگشت به تعهدات کامل خودشان ذیل توافق سال ۲۰۱۵ میلادی در وین پایبند خواهند ماند.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تحولات اخیر اوکراین، اظهار کرد: از آنچه در اوکراین رخ می دهد خرسند نیستیم. رفتارهای تحریک کننده آمریکا و ناتو شرایط اوکراین را بحرانی‌تر کرده است و معتقدیم مداخله آمریکا و ناتو کمکی به شرایط روسیه و اوکراین نخواهد کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: همه طرف ها را ترغیب می کنیم که به این بحران، مسالمت‌آمیز پایان دهند.
برپایه این گزارش، "بدر بن حمد البوسعیدی" وزیر خارجه عمان نیز در این کنفرانس خبری گفت: نامه سلطان عمان را به رئیس‌جمهور ایران منتقل می‌کنم. امیدواریم سفر آقای رئیسی به عمان در آینده نزدیک صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: می‌خواهیم در سطح بخش خصوصی هم روابط اقتصادی بین دو کشور را گسترش دهیم. روابط سیاسی بین دو کشور مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل است و تلاش می‌کنیم به نفع دو کشور و منطقه باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала