چرا در ایران8۲۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا لهستانی برگشت خورد؟

© Sputnik / Vladimir Trefilov /  مراجعه به بانک تصاویر آسترازنکا
آسترازنکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.02.2022
Telegram
وزیر بهداشت ایران در مکاتبه‌ای از رئیس کل گمرک ایران خواسته که هماهنگی‌های لازم جهت مرجوع شدن ۸۲۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به لهستان انجام شود.
به گزارش اسوتنیک به نقل از "ایسنا"، وزیر بهداشت ایران در مکاتبه‌ای از رئیس کل گمرک ایران خواسته که هماهنگی‌های لازم جهت مرجوع شدن ۸۲۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا به لهستان انجام شود. اعلام گمرک ایران از این حکایت دارد که شب گذشته ۷۱۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا از کشور لهستان وارد ایران شده است.
اما اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد که همزمان با این واردات، محموله قبلی باید به لهستان مرجوع شود. به طوری که در مکاتبه‌ای که روز گذشته (اول اسفندماه) از سوی عین‌اللهی-وزیر بهداشت و درمان- با مقدسی -رئیس کل گمرک ایران- انجام شده است، موضوع برگشت واکسن به لهستان مورد تاکید قرار گرفت.
ثبت واکسن اسپوتنیک لایت در روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.02.2022
داده‌های ایمنی زایی بالای "اسپوتنیک لایت" و آسترازنکا
وزیر بهداشت به گمرک ایران اعلام کرده که ۸۲۰ هزار دوز از واکسن‌های اهدایی کشور لهستان علی رغم هماهنگی قبلی و مستندات دریافتی، از منابع غیرمجاز بوده است؛ از این رو طی مذاکراتی که با طرف لهستانی صورت گرفته قرار شده که واکسن‌ها برگشت داده شود.عین‌الهی از رئیس کل گمرک خواسته همزمان با این‌که ۷۱۰ هزار واکسن جدید وارد و ترخیص می‌شود، هماهنگی لازم با گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) انجام شود تا ۸۲۰ هزار دوز محموله قبلی عودت داده شود.
در این مکاتبه اشاره‌ای مبنی بر عدم تائیدیه بهداشتی واکسنهای وارداتی برای عودت دادن نشده است و اخیرا هم شایعه تقلبی بودن واکسن استرازنکای وارداتی از سوی وزارت بهداشت تکذیب شده بود اما وزیر از منبع غیرمجاز یعنی سازنده واکسن به عنوان عامل برگشت خوردن یاد کرده است.
این در حالی است که ایران از تعداد زیادی از کشورهای تولید کننده یا واسطه از جمله چین، کره، ایتالیا، روسیه، هند، اتریش و لهستان واکسن وارد کرده است. آنچه که تاکنون ممنوع بوده مربوط به واردات واکسن از برخی کشورها از جمله آمریکاست و اعلام منبع غیرمجاز، احتمال واکسن ساخت آمریکا را قوت می‌بخشد؛ هر چند که باید دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت بهداشت در این مورد شفاف سازی کنند.
گفتنی است، لهستان 24 مهر، اولین میلیون دوز را به ایران تحویل داد. اعلام شده بود که این دوز ها برای واکسیناسیون افغان های مهاجر در ایران است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала