موج انتقادات از رفتار تبعیض آمیز پلیس آمریکا در ماجرای دعوای دو نوجوان +ویدئو، عکس

© REUTERS / BRIAN SNYDERДемонстранты в Бостоне, штат Массачусетс
Демонстранты в Бостоне, штат Массачусетс - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.02.2022
Telegram
فرماندار نیوجرسی به ماجرای رفتار نژادپرستانه اخیر پلیس آمریکا ورود کرد.
به گزارش اسپوتنیک، انتشار گسترده یک ویدئو از درگیری دو نوجوان در یکی از مراکز خرید نیوجرسی در شبکه‌های اجتماعی و نحوه‌ی برخورد پلیس با نوجوان سیاه‌پوست موج تازه‌ای از انتقادات را علیه سوء‌رفتار ماموران آمریکایی به‌وجود آورده است.
ماجرا مربوط به تعطیلات آخرهفته گذشته در یکی از مراکز خرید نیوجرسی و دعوای دو نوجوان است؛ یکی سفیدپوست و دیگری سیاه پوست. لحظاتی بعد دو مامور پلیس سر می‌رسند و این دو نوجوان را از هم جدا‌ می‌کنند. اما مسئله‌ای که موجب انتقاد شده است برخورد تبعیض آمیز پلیس با ‌آنهاست. در حالی که نوجوان سیاه‌پوست با خشونت روی زمین به پشت خوابانده می‌شود تا به دستش دستبند زده‌ شود، نوجوان سفید پوست روی کاناپه به حال خود رها می‌شود. یکی از ماموران پلیس مرد و دیگری زن است و به نظر می رسد هر دو سفیدپوست باشند.
در تصاویر دیده می‌شود که مامور زن، نوجوان سفید پوست را روی کاناپه می‌نشاند و برای کمک به همکار خود که نوجوان سیاه‌پوست را به پشت روی زمین خوابانده، ملحق می‌شود و او هم زانوی خود را پشت نوجوان سیاه‌پوست، نزدیک گردنش قرار می‌دهد. در حالی که این دو مامور مشغول دستبند زدن به نوجوان هستند که اتفاقا مقاومتی هم از خود نشان نمی‌دهد نوجوان سفیدپوست در مقاطعی حتی از کاناپه هم بلند می‌شود و جلوی آن‌ها قدم می‌زند. در انتها مامور زن که کار دستبند زدن را به پایان رسانده دوباره او را "خیلی نرم" با اشاره دست دعوت به نشستن مجدد روی کاناپه می‌کند. و در واقع‌ برخلاف اینکه نوجوان سیاه‌پوست که به مدت یک ساعت بازداشت بود، نوجوان سفید‌پوست دستگیر نشد.و ضمن اینکه این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود در شبکه‌های تلویزیونی نیز پخش شده و مقامات نیوجرسی عنوان کردند که درباره رفتار این دو مامور پلیس آمریکا با یک نوجوان سیاه‌پوست تحقیق می‌کنند.
فیل مورفی، فرماندار نیوجرسی در همین رابطه هر گونه رفتار مبتنی بر نژاد را محکوم کرد و در یک پیام توئیتری به این حادثه واکنش نشان داد و نوشت: "به ‌شدت از تصاویری که نشان‌دهنده رفتار مبتنی بر نژاد است منزجر شده است و تصریح کرد که باید اعتماد بین ضابطان قانون و مردم را افزایش داد."
پلیس تاون‌شیپ هم با تائید هویت دو مامور خود، از آغاز تحقیقات داخلی و درخواست کمک از دفتر دادستانی خبر داده است.
کاربران بسیاری از اینکه در این درگیری و ماجرا رفتار نژادپرستانه به وضوح دیده می‌شود اظهار تاسف می‌کنند و عنوان می‌کنند تنها در آمریکا نیست که در میان شهروندان تبعیض نژادی مشاهده می‌شود و پررنگ است بلکه در همه‌ی نقاط جهان این تبعیض بوده و هست و تنها فرهنگ‌سازی و ایجاد کارزارهای مختلف می‌تواند به این موضوع کمک بسیاری کند.
برخی از کاربران اما معتقدند روحیه‌ی خشونت در نژاد آفریقایی‌ها بیشتر است و حتی در این ویدئو نیز مشخص است که فرد سیاه پوست درگیری را شروع کرد. این کاربران یکی از دلایل اصلی بیشتر دیده شدن این نمونه درگیرها در آمریکا را همین مسئله می‌دانند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала