یک عارضه شایع سویه امیکرون مشخص شد

خستگی - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.02.2022
Telegram
تحقیقات پزشکی از بیمارانی که بیماری کرونا را تجربه کرده اند نشان می شهد که امیکرون می تواند اثرات طولانی مدت تری بر بدن بیمار داشته باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از عصرایران، بسیاری از بهبودیافتگان از کرونا با شکایت از سرفه مزمن و خستگی یا احساس ضعف عمومی بدن به پزشک مراجعه می‌کنند. معمولا کووید طولانی به فاصله چندین هفته پس از ابتلا به کووید-۱۹ تشخیص داده می‌شود. یعنی همان زمانی که بیمار با وجود تجربه نشانه‌های بهبودی همچنان برخی از علائم این بیماری را نشان می‌دهد.
احساس خستگی، تنگی نفس، اضطراب، سردرد و اختلال مه مغزی که باعث فراموشی، پریشانی فکر و عدم تمرکز می‌شود در زمره متداول‌ترین علائم کووید طولانی هستند. احتمال ابتلا به کووید طولانی میان بیماران بستری‌شده در بیمارستان بیشتر است. اما تحقیقات مختلف گویای آن است که حتی پس از امیکرون خفیف نیز ممکن است فرد دچار علایم کووید طولانی شود.
ویتامین د - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.02.2022
تاثیر ویتامین دی در تخفیف علائم کرونا +عکس
اصلی‌ترین علل مربوط به خستگی طولانی‌مدت به دنبال ابتلا به سویه امیکرون یا دیگر سویه‌های کووید-۱۹ شامل دو مورد زیر می‌شود:
- پاسخ مداوم به ویروس کرونا از جانب سیستم ایمنی بدن حتی در صورتی که عفونت بهتر شده باشد.
- تاثیری که یک بیماری جدی می‌تواند بر سلول‌های بدن داشته باشد. برای نمونه خستگی ناشی از ذات‌الریه ممکن است تا شش ماه نیز ادامه داشته باشد.
با این حال در شماری از افراد یک‌سری فاکتورها به تشدید احساس خستگی و ضعف عمومی منجر می‌شوند و دوره زمانی آن را طولانی‌تر می‌کنند. مواردی مانند سطوح پایین فعالیت بدنی، برنامه روزانه آشفته، الگوی خواب نامناسب، کار سخت، مسئولیت‌های مراقبتی، خلق‌وخوی ناپایدار، اضطراب و استرس همگی می‌توانند احساس خستگی را بدتر کنند.
راه های بهبود این خستگی چیست:
۱. برای خانواده، دوستان و همکاران خود در محل کار تأثیر خستگی مزمن این بیماری را توضیح دهید. از آنجا که احساس ضعف مشکلی نامرئی است، گاهی اوقات به‌درستی درک نمی‌شود و تا زمانی که خود فرد آن را تجربه نکند، درک تأثیر حقیقی خستگی و این که چقدر می‌تواند ناتوان‌کننده باشد، بسیار دشوار است.
۲. اگر الگوی خوابتان مختل شود، احساس خستگی به طور قابل ملاحظه‌ای تشدید می‌شود. سعی کنید به موقع و به اندازه بخوابید. چرت کوتاه روزانه در حوالی ظهر نیز بسیار کمک‌کننده است.
۳. تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌توانند به رفع خستگی کمک کنند زیرا نه‌تنها الگوی خواب خوب را تقویت می‌کنند، بلکه می‌توانند در زمینه کاهش استرس نیز مفید باشند. سعی کنید تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن آگاهانه، رایحه‌درمانی، یوگا، تای‌چی و سایر فعالیت‌هایی را که برایتان آرامش‌بخش هستند، امتحان کنید.
۴. اگر هیچکدام از اینها را بلد نیستید، راحت بنشینید، چشمان‌تان را ببندید و آرام و عمیق نفس بکشید و در تمام مدتی که نفس می‌کشید، فکرتان روی تنفس‌تان و مسیری که هوا از بینی تا انتهای ریه طی می‌کند و برمی‌گردد باشد. هر روز چند دقیقه این کار را انجام دهید.
۵. هر روز را از قبل برنامه‌ریزی کنید تا آن چه را واقعا ضروری است انجام داده و مابقی کارها را در صورت امکان به دیگران واگذار کنید. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که کدامیک از فعالیت‌هایی را که قرار است انجام بدهید، برایتان اهمیت بیشتری دارند. اگر کار بسیار مهمی وجود دارد، آن را زمانی انجام دهید که بیشترین سطح انرژی را دارید.
۶. در عین حال یکی از روش‌های بالا نگه‌داشتن سطح انرژی، حفظ فعالیت روزانه است. سعی کنید میزان فعالیت بدنی روزانه خود را به‌آرامی افزایش دهید و آرام آرام به حالت عادی برگردید.
۷. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و عوارض کووید طولانی‌مدت را محدود کند. یک دستور غذایی برای این کار، پختن گوشت و استخوان بلدرچین و سپس میکس‌کردن آنها با هم است. بعد از این مرحله می‌توانید آن را از صافی رد و با افزودن فلفل و نمک میل کنید. مصرف عسل نیز می‌تواند به بازگشت انرژی‌تان کمک کند. همچنین آبمیوه طبیعی و نیز آب فراوان بنوشید.
۸.برخی پزشکان برای بیماران خود سرم، ویتامین‌های گروه ب و نیز ویتامین سی و ... تجویز می کنند. با مشورت پزشکتان از این داروها نیز می‌توانید استفاده کنید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала