کشورهای معتاد به موبایل

© Depositphotos.com / Kawee Wateesatogkij گوشی هوشمند
 گوشی هوشمند  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.02.2022
Telegram
ایران در رده ششم کشورهایی با بیشترین میزان اعتیاد به موبایل قرار دارد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله "Computers in Human Behavior"، استفاده چالش برانگیز از موبایل بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی در سراسر جهان افزایش یافته است.بر طبق تحقیقات محققان دانشگاه مک گیل کانادا با استفاده از داده‌های موبایل ۳۴ هزار شرکت کننده در ۲۴ کشور در بازه ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی چین، عربستان سعودی و مالزی بیشترین میزان استفاده از موبایل هوشمند را ثبت کرده اند.
طبق داده های به دست آمده، آلمان و فرانسه پایین ترین میزان استفاده از این دستگاه را دارند. در این رده بندی ایران در پله ششم، ترکیه رده ۸، انگلیس در رده ۱۶ و آمریکا در رده ۱۸ قرار دارد.
گوشی هوشمند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.12.2021
گوشی هوشمند کشویی و تاشو +فیلم
محققان در این پژوهش ۸۱ تحقیق را بررسی کردند که قبلاً براساس "مقیاس اعتیاد به موبایل"(SAS)، درباره میزان استفاده از موبایل نوجوانان و جوانان انجام شده بود. SAS پرکاربردترین معیار اعتیاد به گوشی‌های هوشمند است که میزان اختلالات در زندگی روزمره به دلیل استفاده از تلفن هوشمند، از دست دادن کنترل و علائم گوشه گیری از اجتماع را بررسی می کند.
شرکت کنندگان ۱۵ تا ۳۵ ساله بودند. هرچند میانگین سنی آنها ۲۸.۸ سال بود و بیشتر آنها نیز زن (۶۰ درصد) بودند. محققان برای استفاده چالش برانگیز از موبایل به هر کشور امتیازی بین ۱۰ تا ۶۰ دادند. چین بیشترین امتیاز (۳۶) را در این فهرست به دست آورده بود.
در این تحقیق کشورهای مختلف در خصوص شاخص اعتیاد به موبایل رده بندی شده اند:
۱- چین،۲- عربستان سعودی، ۳- مالزی، ۴- برزیل، ۵ - کره جنوبی، ۶- ایران، ۷- کانادا، ۸- ترکیه، ۹- مصر، ۱۰- نپال، ۱۱- ایتالیا
۱۲- استرالیا، ۱۳- اسرائیل، ۱۴- صربستان، ۱۵- ژاپن، ۱۶- انگلیس، ۱۷- هند، ۱۸- آمریکا، ۱۹- رومانی، ۲۰- نیجریه، ۲۱- بلژیک
۲۲- سوئیس، ۲۳- فرانسه، ۲۴- آلمان.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала