سیاست‌های ارزی ایران

© Flickr / Ivar Husevåg Døskelandچه کسی از یویو بازی کردن با ارز سود می برد؟
چه کسی از یویو بازی کردن با ارز سود می برد؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.02.2022
Telegram
چگونه در ایران با سودجویی دلالان ارز مقابله خواهد شد؟
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "تسنیم"، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس ایران، اظهار داشت که بانک مرکزی به عنوان متولی سیاست‌های ارزی کشور به نحوه مطلوب راه‌های جلوگیری از تقلب و سوء استفاده دلالان و متقاضیان غیر واقعی ارز را پیش بینی و عملیاتی کند.
وی در مجلس شورای اسلامی در تذکری به سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار نظارت دقیق بانک مرکزی بر نحوه تخصیص ارز مسافرتی، شد. متن کامل تذکر نماینده شاهین شهر به وزیر اقتصاد به شرح زیر است: خلاصه تذکر: لزوم نظارت دقیق بانک مرکزی بر نحوه تخصیص ارز مسافرتی و جلوگیری از ایجاد فساد، رانت و برهم زدن بازار ارز توسط سودجویان.
گذرنامه - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.12.2021
افزایش نجومی عوارض خروج از ایران
متن تذکر: "جناب آقای وزیر بر اساس گزارشات رسیده و رصد میدانی در خصوص نحوه تخصیص ارز به مسافران در صرافی‌ها مشاهده گردیده عده ای سود جو و دلال با سوء استفاده و جعل بلیط و یا بلیط واقعی با هماهنگی برخی از آژانس های مسافرتی اقدام به خرید ارز دولتی می‌کنند و پس از خرید آنرا در بازار آزاد به فروش می‌رسانند و این گونه ایجاد اخلال در بازار ارز می‌نمایند. بنابراین 3 راهکار جهت کوتاه کردن دست سودجویان به ترتیب ذیل پیشنهاد می‌گردد:
- اولین راه، اقدام فوری نسبت به تک نرخی شدن ارز توسط بانک مرکزی جهت جلوگیری از فساد، ایجاد رانت و برهم زدن بازار توسط سودجویان می‌باشد.
- تا زمان تک نرخی کردن ارز لازم است بانک مرکزی سامانه و امکانی برای صحت و سقم مدارک متقاضیان در اختیار صرافی‌ها قرار داده و بعنوان متولی امر بار مسئولیت این موضوع را بر عهده بگیرد.
- بهتر است بانک مرکزی مانند سالهای گذشته باجه ای در فرودگاه و پای پرواز ایجاد کرده و هنگام خروج مسافر از کشور پس از بررسی مدارک، ارز لازم را به مسافر واقعی تخصیص دهد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала