مینای دندان مصنوعی قوی‌تر از واقعی ساخته شد

© Photo / Pixabayدندان مصنوعی
دندان مصنوعی - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.02.2022
Telegram
دانشمندان مینای دندان مصنوعی ساخته‌اند که از ترکیب و ساختار پوشش خارجی سخت بیولوژیکی دندان‌ها تقلید کرده در عین حال سخت‌تر از مینای دندان طبیعی است.
به گزارش اسپوتنیک، در مطالعه‌ منتشر شده در مجله Science، یک تیم بین المللی از مهندسان شیمی و سازه، مینای مصنوعی را توصیف کردند که نسبت به مینای واقعی برتری دارد.
این مینای مصنوعی در آینده ممکن است به یک راه حل ایده آل برای حل مشکل پوسیدگی دندان‌ها تبدیل شود.
نوسانات دلار و دندان‌های خراب - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.07.2020
نوسانات دلار و دندان‌های خراب
مینای مصنوعی متشکل از نانوسیم‌های هیدروکسی آپاتیت است که با زنجیره‌های پلیمری پلی وینیل الکل در هم تنیده شده‌اند. به گفته محققان، ساختار اتمی، نانو و ریزمقیاسی مشابه مینای طبیعی دارد.
دانشمندان این ماده جدید را بر روی اشیاء مختلف از جمله دندان انسان آزمایش کردند، آنها دریافتند که این ماده "سفتی، سختی، استحکام، ویسکوالاستیسیته و چقرمگی بالایی را نشان می‌دهد، که از خواص مینا و مواد حجیم بر پایه مینای واقعی پیشی گرفته است."
دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در آینده ساختاری که ایجاد کرده‌اند نه تنها در دندانپزشکی قابل استفاده است که صلبیت و مقاومت بالای ارتعاش آن می‌تواند در ساخت ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله اهمیت تعیین کننده‌ای داشته باشد. این ماده همچنین می تواند در ضربان سازها، برای نگه داشتن استخوان‌های شکسته در کنار هم و ساخت کلاه ایمنی برای سربازان استفاده شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала