چگونه روشنایی آپارتمان بر سلامت شما تاثیر می گذارد

© Fotolia / Daniilantiq2010چگونه روشنایی آپارتمان بر سلامت شما تاثیر می گذارد
چگونه روشنایی آپارتمان بر سلامت شما تاثیر می گذارد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.02.2022
Telegram
دانشمندان می گویند، میزان نادرست نور می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد.
به گزارش اسپوتنیک، در دنیای مدرن، مردم به صورت شبانه روزی در معرض منابع مختلف نور هستند، لامپ ها و چراغ هایی که می توانند در هر زمان روشن شوند، و همچنین صفحه نمایش رایانه و دستگاه های تلفن همراه. با این حال، دانشمندان می گویند، میزان نادرست نور می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد.
مشخص است که میزان نور در یک آپارتمان یا اتاق بر ریتم شبانه روزی انسان تأثیر می گذارد - ساعت بیولوژیکی که فرآیندهای مختلف روز و شب را در بدن تنظیم می کند. مطالعات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور شدید در عصر یا شب بر متابولیسم کربوهیدرات ها تأثیر می گذارد و می تواند منجر به چاقی و بیماری های قلبی عروقی شود.
در عین حال، کارشناسان خاطرنشان می کنند که جامعه مدرن نیز به دلیل آب و هوا یا نیاز به گذراندن وقت در داخل خانه با کمبود نور طبیعی روز مواجه است. واضح ترین آن این است که ما مجبور هستیم تمام ساعات روز را در دفتر زیر نور مصنوعی بگذرانیم، که هنوز نمی تواند جایگزین نور خورشیدی شود که هنگام راه رفتن دریافت می کنیم.
و به منظور درک بهترین روش تنظیم روشنایی در طول روز، دانشمندان هلندی تصمیم گرفتند تحقیقات بیشتری را انجام دهند که به تعیین اینکه چه نوع نوری بهتر است تا مزاحم فرآیندهای بیولوژیکی طبیعی نشود.
نتایج آزمایشات آنها نشان داد زمانی که نور شدید در روز می تابد و در عصر خاموش می شد، وضعیت بدن داوطلبان بهتر از سایرین بود. قبل از شام، آنها کاهش سطح گلوکز خون را تجربه کردند - همانطور که باید باشد، این یک روند طبیعی است که باعث احساس گرسنگی می شود. با این حال، در افراد مبتلا به اختلال در تولید انسولین، سطح گلوکز خون ممکن است حتی قبل از غذا افزایش یابد.
در شرایط نور خوب روز و نور کم عصر، افراد پس از صرف غذا نیز افزایش مصرف انرژی را تجربه کردند که این نیز طبیعی است و همچنین میزان متابولیسم بالایی را حفظ کردند.
اما در شرایطی که نور کم در روز می‌تابید و نور شدید در عصر، وضعیت بدن بسیار بدتر بود. این شرایط باعث کاهش متابولیسم و ​​مصرف انرژی بعد از شام شد. چنین نوری همچنین به شدت ترشح هورمون ملاتونین را که نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب دارد، سرکوب می کند. سطح آن معمولاً باید 2-4 ساعت قبل از خواب در پاسخ به کاهش سطح نور طبیعی افزایش یابد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала