سخنگوی فرماندهی انتظامی کل ایران: از اینترنت دارو نخرید

CC0 / / دارو
دارو - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.02.2022
Telegram
در ایران، خرید و فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، مهدی حاجیان، سخنگوی فرماندهی انتظامی کل ایران از رصد فضای مجازی برای برخورد با فروش داروهای غیرمجاز، جعلی و غیره خبر داد.
وی در ادامه اظهارکرد: "دارو از جمله مواردی است که فروش آن حتما باید با تشخیص و نسخه پزشک انجام شود و فروشنده آن نیز مشخص باشد از این رو خرید و فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است.
در همین راستا نیز پلیس بین الملل عملیات جهانی برای شناسایی قاچاقیان دارو و فروشندگان داروهای غیرمجاز و جعلی را در فضای مجازی ترتیب داده. این عملیات که پانجی‌آ نام دارد، هر چند وقت یکبار و در تاریخ‌های متفاوتی که از قبل اعلام نمی‌شود در سراسر جهان به اجرا در می‌آید که اتفاقا در این حوزه پلیس فتای کشورمان عملکرد قابل قبولی داشته و کشفیات قابل توجهی نیز داشته است.
این موارد تخلف است. همانطور که گفتم فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است و حتما باید با نظر و نسخه پزشک و از مراکز مشخص و معتبر تهیه شود. پلیس فتا علاوه بر مشارکت در اجرای عملیات پانجی‌آ، به طور روزانه نیز فضای مجازی را رصد کرده و با مواردی نظیر خرید و فروش دارو، تبلیغ مصرف دارو بدون تجویز پزشک، فروش داروهای جعلی یا تاریخ مصرف گذشته و ... برخورد می‌کند.
بازداشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.12.2021
انهدام باند بین‌المللی قاچاق اسلحه و مشروبات الکلی در ایران
بسیاری از داروهایی که در فضای مجازی به فروش می رسد، یا تاریخ مصرف گذشته وجعلی است یا اینکه حتی ممکن است دارویی هم در کار نباشد و سودجویان پس از اخذ مبلغ دیگر پاسخی به خریدار ندهند. کما اینکه پرونده های متعددی نیز در این خصوص در پلیس فتا وجود دارد. از این رو به تمامی شهروندان توصیه می‌کنیم که حتما دارو را از داروخانه و مراکز معتبر خریداری کنند.
به طور کلی در حوزه فضای مجازی کسب و کارها باید تاییدیه حوزه کسب و کار خود را از پلیس فتا دریافت کنند و اگر کسب و کاری فاقد مجوزهای لازم باشد باید نسبت به اخذ مجوزها اقدام کند و در غیراینصورت طبیعی است که فعالیتش غیرقانونی خواهد بود. در این میان نیز همانطور که گفتم فروش دارو یا حتی فعالیتی که هر نحوی منجر به تبلیغ و ترویج خودسرانه دارویی خاص باشد، ممنوع است و پلیس با آن برخورد می‌کند.
در مورد کسب و کارهایی مانند اسنپ موضوع متفاوت است، چون در واقع اسنپ واسطه ای است برای رساندن دارو از داروخانه به خریدار و باید تمام موارد مانند نسخه پزشک و مشخص بودن خریدار و فروشنده و ... رعایت شود. مانند اینکه بخواهیم یک غذایی را با پیک از یک رستوران بگیریم، این موضوع با اینکه هویت فروشنده، محل حضورش، نوع دارویی که به فروش می‌رساند و اصالت آن و ... مشخص نباشد، متفاوت است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала