ابتلای تصاعدی کادر درمان به کرونا در ایران

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.02.2022
Telegram
کارشناس: در شیب تصاعدی کرونای اُمیکرون هستیم آمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ‌ومیر افزایش خواهد یافت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، دکتر بهنام بهنوش، معاون درمان بیمارستان بهارلو تهران با اشاره به اینکه روزهایی سخت کرونایی طی یک تا دو ماه آینده در انتظارمان خواهد بود، اظهار داشت که اکنون با درگیری بالایی که امیکرون ایجاد می‌کند در اکثر بخش‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم. آمار ابتلای کادر درمان به این سویه از کرونا تصاعدی است و تا زمان بهبودی نیز باید به مرخصی استعلاجی بروند.
وی با اشاره به افزایش مراجعات بیمارستانی کرونا در بخش سرپایی ‌و بستری، گفت: "مراجعین با علائم سرماخوردگی و علائم گوارشی هستند که با بررسی‌های بیشتری که انجام می‌شود نهایتا مشخص می‌شود مبتلا به امیکرون هستند. تعداد مراجعین نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی داشته است.
برخلاف نوع دلتا که درصد قابل توجهی از مراجعین بستری می‌شدند، اکنون تقریبا حدود ۱۰ درصد مراجعین نیاز به بستری دارند ولی با توجه به اینکه در شیب تصاعدی کرونای اُمیکرون هستیم آمار مبتلایان، بستری‌ها و مرگ‌ومیر افزایش خواهد یافت. این بیماری در هر دو طیف واکسن‌زده و واکسن نزده بروز پیدا می‌کند اما، بیشتر موارد بستری که علائم شدیدی هم تجربه می‌کنند، کسانی هستند که واکسن تزریق نکرده‌اند.
پسته - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.12.2021
پسته و درمان فشار خون
راهکار درمانی برای افراد بستری، مشابه پروتکل‌های قبلی است و با توجه به اینکه بیشتر، افرادی بستری می‌شوند که دچار درگیری‌های ریوی شدند، شیوه درمانی نسبت به گذشته تفاوتی نکرده است و در صورت لزوم درمان با رمدسیویر و کورتون صورت می‌گیرد. در بیماران سرپایی نیز تاکید بر اقدامات حمایتی است، یعنی مصرف مایعات باید افزایش یابد و درمان‌های حمایتی مشابه سرماخوردگی انجام شود.
چون مرکز ما مختص اطفال نیست، بیشتر افراد بزرگسال به ما مراجعه می‌کنند و درصد مراجعات خانوادگی بالا است؛ به همین دلیل از طیف نوجوان تا مسن در میان بیماران ما وجود دارند. البته افراد مسن آسیب‌پذیرتر بوده و با احتمال بیشتری بستری می‌شوند. اکنون درصد قابل توجهی از بستری‌های بخش ویژه و عادی به کسانی اختصاص داده شده است که یا واکسن نزدند و یا به بیماری زمینه‌ای مبتلا هستند.
در پیک‌های قبلی مراجعین به بیمارستان با ابتلا به سایر بیماری‌ها کمتر بود و بیشتر فضا به بیماران کووید۱۹ اختصاص می‌یافت، اکنون هم مراجعین کووید۱۹ و هم سایر بیماری‌ها زیاد است و این موضوع تاحدودی مشکل ساز شده است.
با شیوع بالای امیکرون خیلی از بیمارانی که با علائم دیگر به ما مراجعه می‌کنند و تحت بررسی قرار می‌گیرند نهایتا احتمال اینکه به کرونا مبتلا شوند هم وجود دارد که مشکل آفرین شده است. در پیک‌های قبلی جداسازی بیماران کووید و غیر کووید به شکل بهتری صورت می‌گرفت ولی در این پیک جدید چنین تشخیصی سخت است؛ چون بیمار در ابتدا علائمی از کرونا ندارد و پس از چند روز این علائم هم در او ظاهر می‌شود.
تزریق واکسن کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.02.2022
تزریق بیش از ۵۴ میلیون دوز واکسن کرونا در ایران
خوشبختانه فعلا در زمینه دارو و تجهیزات مشکلی نداریم. بیمارستان بهارلو از ابتدا درگیر این بیماری بود و به همین دلیل سعی می‌کنیم تمهیدات لازم را پیش از وقوع مشکلات و کمبودها فراهم کنیم.
یک تا دو ماه آینده روزهای سختی پیش رو خواهیم داشت. هنوز به قله پیک نرسیدیم، شب عید هم در پیش است و مردم در بازارها و مراکز خرید حاضر می‌شوند، همین امر سبب گسترش شدید بیماری خواهد شد. با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش رونق برخی کسب و کارها نمی‌توان گفت قرنطینه مطلق انجام شود، اما حفظ و رعایت پروتکل‌ها مانند استفاده از دو ماسک، جلوگیری از بروز تجمعات، شست‌وشوی دست‌ها وغیره بسیار موثر است‌.
بعد از دو سال خدمت رسانی مداوم اکنون با کادر درمانی خسته مواجه هستیم. از مردم می‌خواهیم برای رعایت‌ حال ما بیشتر پروتکل‌ها را رعایت کنند. اکنون با درگیری بالایی که امیکرون ایجاد می‌کند در اکثر بخش‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم. آمار ابتلای کادر درمان به این سویه از کرونا تصاعدی بوده و مثلا از ۱۳ پرسنل یک بخش حداقل ۵ نفر مرخصی استعلاجی هستند تا بهبود یابند و مجددا به کار بازگردند. بنابراین از مردم می‌خواهیم که بیش از گذشته رعایت موارد بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک را در نظر داشته باشند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала