چگونه رمز ریال ملی از سال آینده اجرایی خواهد ‌شد؟

© Photo / IRNAبانک برتر ایران معرفی شد
بانک برتر ایران معرفی شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.02.2022
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران: انتظارات تورمی هم کاهش یافته است و نرخ تورم ماهانه دی ماه ۱.۳ درصد بوده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر"، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روند تورم را نزولی دانست و گفت که انتظارات تورمی هم کاهش یافته است و نرخ تورم ماهانه مهر ۳.۱ درصد، آبان ۲.۴ درصد، آذر ۱.۸ درصد و دی ماه ۱.۳ درصد بوده است.
وی در ادامه اظهار داشت: "بازار ارز از ابتدای سال وضع خوبی داشته و در بخش حواله‌ها و اسکناس ارز عرضه‌های خوبی انجام شده است. امسال ۴۸.۶ میلیارد دلار تامین ارز انجام دادیم که نسبت به سال گذشته که ۳۷ میلیارد دلار بوده، ۳۱ درصد رشد داشته است.
سیّد ابراهیم رئیسی - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.01.2022
جزئیات آخرین آمار نرخ تورم در ایران
عرضه ارز در بازار متشکل ارزی نیز امسال نسبت به سال گذشته حدود ۴ برابر افزایش پیدا کرده و معامله اسکناس ارزی در ده ماهه امسال ۱.۶ میلیارد دلار بوده است که در سال گذشته این رقم ۴۲۳ میلیون دلار بود.
با توجه به عرضه‌های انجام شده طبیعی بود که بازار ارز نوسان چندانی نداشته باشد و شرایط متعادل باشد. مشکلی در تامین ارز نداریم و چشم‌انداز بازارهای جهانی و قیمت نفت بسیار خوب است که موجب افزایش عرضه ارز شده است. همچنین از ابتدای سال ۲۵ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده و با توجه به اینکه عرضه در کل سال گذشته ۱۷.۶ میلیارد دلار بوده، نشان دهنده ۴۳ درصد رشد است. اما ارز ترجیحی در چارچوب مصوبات تامین می‌شود و برای تامین ارز ترجیحی هم مشکلی نداریم.
برای اصلاح نظام بانکی سه رابطه باید شفاف و درست باشد. رابطه دولت و بانک مرکزی باید منظم باشد و دولت از بانک مرکزی استقراض نکند که منوط به نداشتن کسری در بودجه دولت است. استقراض از بانک مرکزی خط قرمز دولت سیزدهم است.
جزئیات حذف ۴ صفر از پول ملی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.12.2021
بانک مرکزی ایران: درآمدهای نفتی و غیرنفتی کشور افزایش یافته است
از مجلس درخواست داریم که اعداد تسهیلات تکلیفی را واقعی در نظر بگیرند تا اضافه برداشت و نارضایتی مردم را شاهد نباشیم. تسهیلات تکلیفی متناسب با منابع بانکی باید دیده شود همچنین منابع صندوق ملی مسکن مشخص است.
هدایت سرمایه‌ها به سمت بخش واقعی اقتصاد که از دغدغه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب هم بوده بسیار مهم است و برای این مهم بانک‌ها و بانک مرکزی باید بر مصرف صحیح تسهیلات نظارت کنند. اتصال سامانه‌های بانکی و مالیاتی نیز در هدایت اعتبارات بسیار موثر است و نظارت بر مصرف تسهیلات بدون سیستم و سامانه‌های هوشمند عملی نیست.
تعیین تکلیف کارت‌خوان‌های بانکی به شفافیت فعالیت‌های اقتصادی کمک قابل توجهی خواهد کرد و در ۳ ماه اخیر با ارتباط بسیار خوب بین بانک مرکزی و سازمان مالیات ۸۰ درصد کارت‌خوان‌ها ساماندهی شده است. ۲۰ درصد بقیه نیز تا پایان سال ساماندهی و دارای پرونده مالیاتی خواهد شد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала