آیا گفتگو و همکاری بین ایران و عربستان ممکن است؟

© Sputnik / Evgeniy Biyatov /  مراجعه به بانک تصاویر عبداللهیان: طرح صلح پیشنهادی ایران برای سوریه به سازمان ملل ارائه می شود
عبداللهیان: طرح صلح پیشنهادی ایران برای سوریه به سازمان ملل ارائه می شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.02.2022
اشتراک
امیرعبداللهیان: ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه و جهان اسلام هستند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "فارس"، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با بیان اینکه ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه و جهان اسلام هستند، ابراز امیدواری کرد گفتگو و همکاری بین دو کشور به حل و فصل مشکلات منطقه و جهان اسلام کمک کند.
وزیر امور خارجه ایران ضمن تشکر از تلاشهای دبیرکل سازمان همکاری اسلامی برای بازگشایی نمایندگی ایران در نزد دبیرخانه این سازمان در جده، به برخی مسائل و مشکلات جهان اسلام اشاره کرد و نقش وی به عنوان دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را در حل مسائل و مشکلات جهان اسلام بسیار موثر خواند.
وی درباره مسائل مبتلابه جهان اسلام و امت اسلامی، روند روابط و همکاری دو و‌ چند جانبه بین ایران با سازمان همکاری اسلامی و بازگشایی نمایندگی ایران نزد این سازمان در جده و برخی مسائل منطقه ای مورد اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر کرد.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.01.2022
گزارش و تحلیل
ایران از همگرایی عربستان و عراق حمایت میکند
حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این گفتگوی تلفنی با استقبال از بازگشایی و مشارکت فعال نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نزد این سازمان، نقش ایران بعنوان عضو موسس و فعال در سازمان همکاری اسلامی را بسیار مهم و موثر خواند و تاکید کرد: این سازمان بدون مشارکت و همکاری فعال همه کشورهای اسلامی قادر به حل مشکلات جهان اسلام نخواهد بود و ما از همه برادران و اعضا خواستار حمایت کامل از این سازمان هستیم.
دبیرکل سازمان همکاری اسلامی با اعلام حمایت از برگزاری روند گفتگوها بین ایران و عربستان سعودی تاکید کرد که بروز مشکلات فیمابین کشورهای اسلامی موجب تاسف و ناراحت کننده است و این سازمان کشورهای مسلمان و برادر را به صلح و گفتگو دعوت می کند.
گفتنی است وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۸ آذر در حاشیه نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در پاکستان در دیدار با دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی بر نقش این سازمان در کمک به حل مشکلات و بحران‌های جهان اسلام از جمله افغانستان و فلسطین تأکید کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала