اعمال دو هفته ای محدودیت های اجتماعی کرونایی در ایران

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.02.2022
Telegram
دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در ایران بیان داشت: توصیه و مصوبه کمیته علمی کرونا این بود که محدودیت های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی گفت: در صورتی که نیروهای بهداشتی و درمانی، علائم خفیف مانند تب و لرز داشته باشند، تا 5 روز بعد از مثبت شدن تست‌شان می‌توانند از مرخصی استفاده کنند، اما اگر فردی دارای درگیری شدید و نیازمند بستری باشد، با تایید متخصص مربوطه می‌تواند از مرخصی بیشتری استفاده کند. نیروهای بهداشتی و درمانی که پس از پنج روز مرخصی به محل کار بازمی‌گردند باید از ماسک‌های مطمئن و استاندارد مانند N95 و یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین پروتکل درمانی کشور برای کرونا، درمان اُمیکرون تفاوت چندانی با دلتا ندارد اما اُمیکرون سرایت پذیری بیشتری دارد و بر خلاف دلتا، سیستم تنفسی فوقانی را بیشتر درگیر می‌کند. بنابراین اگر بیماری دارای علائم ریوی و درگیری سیستم تنفسی تحتانی داشته باشد و اکسیژن خون این فرد کاهش پیدا کند و بستری شود، از نظر درمانی، تفاوتی با درمان دلتا ندارد و از درمان ها و داروهای معمول در پروتکل کشوری استفاده می شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا بیان داشت: اگر بیماری درگیری ریوی نداشته اما عوامل خطر داشته باشد که فرد را مستعد بستری شدن در بیمارستان و بخش های مراقبت های ویژه کند و یا باعث افزایش میزان مرگ و میر وی شود، درمان سه روزه رمدسیویر در کلینیک های سرپایی مورد تایید معاونت درمان وزارت بهداشت توصیه می‌شود که در پروتکل 11 درمان کووید19 نیز از سوی این معاونت به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی ابلاغ شده است. پزشکان و کادر درمانی می توانند با مراجعه به پروتکل 11 معاونت درمان، تمامی زوایای درمانی را بدانند و بر اساس آن، تصمیم گیری کنند.
ویروس کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.02.2022
شناسایی ۳۵۰۷۰ بیمار جدید کووید۱۹ در ایران
جماعتی افزود: باتوجه به شیوع گسترده اُمیکرون که باعث تبدیل رنگ تعدادی از شهرهای کشور به قرمز و نارنجی شده، توصیه و مصوبه مورد اجماع اعضای کمیته علمی کرونا در جلسه روز گذشته این بود که محدودیت های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود که این محدودیت ها می تواند در مجامعی مانند مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، مجموعه های ورزشی و ... که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارند، اجرایی شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیم‌گیری می‌شود.

وی ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون، توصیه ما این است که همه افرادی که از منزل خارج می شوند، حتما از ماسک استفاده کنند و ماسک به طور درست و کامل دهان و بینی را بپوشاند. توصیه می شود که تمامی مجامع و محل‌هایی که افراد زیادی رفت و آمد دارند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد و اگر فردی فاقد ماسک است، به صورت رایگان در اختیار او قرار گیرد؛ چراکه استفاده از ماسک در کاهش سرایت زایی بیماری، تاثیر بسیار زیادی دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، جماعتی خاطرنشان کرد: افرادی که بیماری های نقص ایمنی و یا تحت درمان های داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی قرار دارند و دارای بیماری های زمینه ای هستند که بیماری کرونا، می تواند آنها را به سرعت و شدت درگیر کرده و باعث بستری شدن آنها شود، از ماسک مناسب از جمله N95 استفاده کنند و یا اگر امکان استفاده از این نوع ماسک را نداشته باشند، از دو ماسک سه لایه استاندارد استفاده کنند. ثابت شده که استفاده از ماسک مناسب می تواند تا 35 درصد از درگیری افراد با کرونا پیشگیری کند.

وی گفت: برای درمان سرپایی بیماران مبتلا به اُمیکرون افرادی که فاقد عوامل خطر، درگیری ریوی و بیماری نقص سیستم ایمنی هستند و در سنین بالا نیستند و علائم خفیفی همچون تب، گلودرد، آب ریزش بینی، ضعف، بیحالی و سردرد دارند، معمولا ماندن در خانه و عدم حضور در جامعه و نیز درمان‌های حمایتی مانند مصرف مایعات توصیه می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала