جزئیات گام دوم واریز وام روسیه برای ادامه ساخت نیروگاه حرارتی سیریک در ایران

© Photo / IRNAنیروگاه حرارتی سیریک در ایران
نیروگاه حرارتی سیریک در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.01.2022
Telegram
پس از سفر اخیر سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران به روسیه مقرر شد بخش دیگری از اعتبارات اسنادی به مبلغ 73 میلیون یورو برای پیشبرد روند ساخت نیروگاه سیریک در سال 2022 میلادی از سوی وزارت اقتصاد روسیه تاییدیه پرداخت گرفته و جذب پروژه شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، پس از سفر رئیس‌جمهور ایران به روسیه فرآیند تامین مالی پروژه‌هایی که پیشتر در قالب وام دولتی 5 میلیارد یورویی تعریف شده بود، سرعت گرفت.
در همین رابطه یکی از پروژه‌های مذکور، نیروگاه بخار 1400 مگاواتی سیریک بود که کلنگ آن پس از وقفه‌ای 5 ساله در انتهای خرداد ماه سال 1400 به زمین خورد.
آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه برق سیریک با مشارکت روسیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.06.2021
آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخار سیریک با مشارکت روسیه
اعتبارات اسنادی (LC) پروژه نیروگاه سیریک در سال 2021 بازگشایی شد و بودجه سال 2021 نزدیک به 6.2 میلیون یورو توسط دولت روسیه از طریق بانک روسی تا تاریخ 24 آذرماه سال 1400 پرداخت شد. با توجه به اینکه عمده کار انجام شده تا تاریخ مذکور از جنس عملیات اجرایی است و مطابق قرارداد این بخش باید توسط پیمانکاران ایرانی انجام شود، از عدد 6.2 میلیون یورو پرداخت شده از سوی روسیه نزدیک به 5.5 میلیون یورو سهم پیمانکاران ایرانی بوده و 700 هزار یورو نیز به پیمانکاران روسی پروژه پرداخت شده است.
در همین راستا پس از سفر رئیس‌جمهور به روسیه مقرر شد، بخش دیگری از اعتبارات اسنادی به مبلغ 73 میلیون یورو برای پیشبرد روند ساخت در سال 2022 میلادی از سوی وزارت اقتصاد روسیه تاییدیه پرداخت گرفته و جذب پروژه شود. بدین ترتیب مبلغ تزریق شده به پروژه با احتساب 6.2 میلیون یورو پرداخت شده به 79.2 میلیون یورو خواهد رسید.
‌مبلغ کل قرارداد پروژه سیریک 1.4 میلیارد یورو بود که 85 درصد آن از وام 5 میلیارد یورویی دولت روسیه و 15 درصد آن نیز از سوی ایران تامین می‌شود.
بنابر اظهارات وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران، با فاصله بسیار کم از سفر به روسیه اولین بخش از خط اعتباری از سوی آن کشور به نیروگاه سیریک تخصیص داده شده است.
نیروگاه حرارتی سیریک در حال ساخت در استان هرمزگان در روستای کرپان شهرستان سیریک است. ظرفیت نامی این نیروگاه ۱۴۰۰ مگاوات و شامل چهار واحد ۳۵۰ مگاواتی بخار خواهد بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала