بلاتکلیفی حدود ۵ میلیارد دلار از پول‌های ایران در عراق

© Flickr / Benno Hansenعراق: حملات به خاک عراق را بدون هماهنگی با بغداد غیر قابل قبول اعلام کرد
عراق: حملات به خاک عراق را بدون هماهنگی با بغداد غیر قابل قبول اعلام کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.01.2022
Telegram
عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار داشت که استفاده از منابع ایران در بانک TBI عراق خبر جدیدی نیست.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، حمید حسینی، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار داشت: از چند ماه قبل بحث استفاده از منابع ایران در بانک TBI عراق مطرح شده بود و حتی بخشی از سهمیه واکسن ایران در کواکس نیز از این طریق نهایی و واکسن به کشور وارد شد اما در عمل برای استفاده گسترده‌تر از این منابع مشکلاتی وجود دارد.
حسینی با اشاره به برخی هماهنگی‌های انجام شده میان عراق و آمریکا برای پرداخت پول ایران از این طریق، تصریح کرد: با وجود آنکه این مجوز صادر شده که از طریق این منابع اقلامی مانند مواد غذایی و دارو به ایران وارد شود اما با توجه به دشواری‌هایی که در مسیر اجرا وجود دارد، یا کاری صورت نگرفته یا روند بسیار کند بوده است.
خروج حدود۳میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.01.2022
منابع ارزی ایران در بانک عراقی آزاد شد
وی بیان داشت: در این چارچوب باید تاجر ایرانی به نام تاجر عراقی مدارک را ثبت کند؛ تاجر عراقی کالاهای مورد نیاز را خریداری کند و پس از نهایی شدن معامله پول خود را از منابع بانک عراقی بگیرد. با توجه به تحریم‌ها و محدودیتی که در این مسیر وجود دارد، بسیاری از تاجران اساسا به این شیوه اعتماد نمی‌کنند و این راهکار بلا استفاده مانده است. این موضوع جدیدی نیست و در دولت قبل و در جریان سفرهای رئیس کل بانک مرکزی به عراق نیز بحث‌هایی در این زمینه انجام شده بود اما هر بار کار به دلیل مشکلات اجرایی بدون ثمر باقی ماند.
حسینی بیان داشت: برآوردها نشان می‌دهد که عددی حدود پنج میلیارد دلاری در این حوزه وجود دارد که بخش مهمی از آن مربوط به صادرات برق و صادرات دولتی ایران به عراق است. عراقی‌ها این پول را در بانک TBI قرار داده‌اند تا ایران صادرات خود را ادامه دهد اما وقتی زمان استفاده از این منابع می‌شود با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌ها، کار با مشکل مواجه می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала