فراخوان به قطع درگیری در مرز بین تاجیکستان و قرقیزستان

© © Press Service of the State Customs Service of the Kyrgyz Republicپست دیده بانی در مرز قرقیزستان و تاجیکستان
پست دیده بانی در مرز قرقیزستان و تاجیکستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.01.2022
Telegram
دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی از دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان خواست فورا به درگیری در مرز پایان بدهند.
به گزارش اسپوتنیک، استانیسلاو زاس، دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی از دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان خواست فورا به درگیری در مرز پایان بدهند.
گفتگوی تلفنی استانیسلاو زاس با نصرالله محمودزاد، دبیر شورای امنیت تاجیکستان و مرات ایمانقول، دبیر شورای امنیت قرقیزستان انجام شد که طی آن، دبیر سازمان پیمان امنیت جمعی از آنها خواست فورا به درگیری در مرز بین تاجیکستان و قرقیزستان پایان بدهند.
وی در جریان مذاکرات اظهار داشت:" درگیری مسلحانه که در مرز دو کشور آغاز شده است، باعث نگرانی می شود. این درگیری باعث مجروح شدن تعدادی از افراد شده است. درگیری مسلحانه باید فورا قطع شود و تمام اختلافات بین دو کشور باید فقط پشت میز مذاکرات حل و فصل گردد. سازمان پیمان امنیت جمعی برای مساعدت در حل اختلافات آماده است به دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان کمک برساند".
توقف پروازها به عسلویه از چهار فرودگاه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.01.2022
درگیری مسافران ایرانی و کارمند ایران ایر در ترکیه + ویدئو
وی در ادامه افزود:"امیدوارم که روسای دو کشور راه قابل قبول برای هر دو طرف را پیدا کنند تا بتوانند به اختلاف مرزی پایان بدهند".
پیشتر درگیری بین ساکنان مناطق مرزی دو کشور بر سر آب به درگیری مسلحانه تبدیل شده بود. درگیری بین مرزبانان بیش از شش ساعت به طول انجامید. 36 شهروند قرقیزستان کشته و حدود دویست نفر زخمی شدند. تاجیکستان از 19 کشته و 87 زخمی خبر داد. بیش از سیصد خانه و تاسیسات زیربنایی تخریب یا سوزانده شدند.
سرویس مرزبانی قرقیزستان از درگیری بین مرزبانان این کشور با تاجیکستان خبر داد. بر اساس این خبر، وضعیت به دلیل استفاده طرف تاجیک از اسلحه و تیراندازی به سمت یگان های قرقیز در منطقه باتکن شدت یافته است. گفته می شود که نیروهای تاجیکستانی از خمپاره و نارنجک انداز استفاده کرده اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала