ایران در بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ مشارکت می کند

© Photo / IRNAرستم قاسمی، وزیر راه و شهر سازی ایران
رستم قاسمی، وزیر راه  و شهر سازی ایران   - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.01.2022
Telegram
وزیر راه و شهرسازی در سفر به جمهوری آذربایجان، ضمن بازدید از مناطق آزاد شده در قره باغ بر اهمیت مشارکت ایران در بازسازی این مناطق تاکید کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان و هیات همراه، روز دوشنبه و در اولین روز سفر به جمهوری آذربایجان از برخی مناطق آزاد شده در قره باغ بازدید کرد و با روند اجرای پروژه‌های زیر ساختی و حمل و نقل در این مناطق آشنا شد.
شاهین مصطفی‌ یف معاون نخست وزیر و رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران، هیات ایرانی را در سفر به مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان همراهی کرد.
هیات اقتصادی ایران ابتدا با شرایط فعالیت فرودگاه بین المللی شهر "فضولی" که از تهران مستقیم به این فرودگاه در قره باغ پرواز کرد، آشنا شد و در جریان آن اعلام شد که این فرودگاه پس از آزاد سازی مناطق متعلق به جمهوری آذربایجان، در سال گذشته طی ۹ ماه احداث شد.
انتقال گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان آغاز شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.01.2022
انتقال گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان آغاز شد
فرودگاه بین المللی شهر آزاد شده فضولی ۲۶ اکتبر سال ۲۰۲۱ ( ۴ آبان ماه گذشته) طی مراسمی با حضور الهام علی اف و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آذربایجان و ترکیه افتتاح شد.
وزیر راه و شهرسازی ایران و هیات همراه اولین هیات رسمی خارجی است که پس از افتتاح این فرودگاه بین المللی در سرزمین‌ های آزاد شده آذربایجان، از طریق این فرودگاه وارد این کشور شد.
در ادامه این سفر هیات ایرانی با فعالیت‌ های انجام شده در قالب پروژه راه آهن هورادیز - آقبند که بخشی از مسیر حمل و نقل بین المللی در منطقه زنگیلان آذربایجان واقع در مرز ارمنستان است، آشنا شدند.
وزیر راه و شهرسازی ایران همچنین با روند ساخت دومین فرودگاه بین المللی زنگیلان در مناطق آزاد شده آشنا شد.
بازدید از تونل‌ های در حال ساخت در مسیر زنگزور و طرح راه آهن در منطقه جوجوق مرجانلی و چند طرح جاده‌ ای و ریلی از جمله برنامه سفر هیات ایرانی به مناطق مذکور بود.
هیات ایرانی در این سفر دو روزه با مقامات جمهوری آذربایجان در خصوص چشم انداز توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی مختلف دیدار و گفتگو خواهد کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала