محققان ایرانی توانستند ابزاری برای تشخیص جنس لایه‌های زمین بسازند

محققان ایرانی توانستند ابزاری برای تشخیص جنس لایه‌های زمین بسازند
محققان ایرانی توانستند ابزاری برای تشخیص جنس لایه‌های زمین بسازند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.01.2022
Telegram
پژوهشگران ایرانی موفق به تولید حسگرهایی شدند که می‌تواند در گل‌های پایه روغنی چاه‌های نفت، جنس لایه‌های مختلف زمین را تشخیص دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، جمال ارغوانی، دانشیار دانشکده مهندسی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه برد تزریق الکتریکی گل پایه روغن جهت اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی گل پایه روغن چاه‌های نفت اسـتفاده می‌شـود، گفت: در تولید این محصول از فناوری سـاخت بردهای الکترونیکی در شـرایط فشـار و دمایی چاه‌های نفت بهره گرفته شـده اسـت.
وی کاربرد عمومی این سنسور را اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی لایه‌های مختلف زمین دانست و اظهار کرد: برخی گل‌های چاه، روغنی بوده و سنسورهای معمولی که توانایی فعالیت در گل‌های آبی را دارند، نمی‌توانند در چنین محیطی، کاربری درستی داشته باشند. از این رو، روغن به دلیل نارسابودن، اجازه ثبت لایه‌ها به سنسورهای معمولی را نمی‌دهد. برد تزریق الکتریکی گل پایه روغن در گل‌های روغنی به درستی کار کرده و از لایه مقاوم روغن رد می‌شود.
ارغوانی ادامه داد: هسـته‌های به‌کار رفته در این محصول، نانو کریسـتال اسـت که قابلیت نفوذپذیری بسـیار بالایی دارنـد. از دیگر ویژگی‌های آن، تحمـل دمای بالا و حداقـل تلفـات جریان‌هـای گردابی در فرکانس‌های بالا هسـت. این محصول تسـت‌های عملیاتی خـود را گذرانده اسـت.
مجری طرح هـدف از ساخت ایـن ابـزار را تهیـه یـک تصویـر بـا کیفیـت FMS در تمام گل‌هـای پایـه روغـن، از دیزل تـا گل‌های ترکیبی دانسـت و یادآور شد: در مقایسـه بـا تصویر سـاز میکرو مقاومتـی معمولی ماننـد FMI که فقـط در گل و لای پایـه آب یا گل مصنوعـی خاص کار می‌کنـد، ایـن محصـول گل‌هـای پایه روغن را پوشش و تصاویر به اندازه کافی دقیق ارائه می‌دهد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала