بازگشت حق رای ایران در سازمان ملل متحد

CC0 / jensjunge / تمدید مدت دورکاری کارمندان دبیرخانه سازمان ملل
تمدید مدت دورکاری  کارمندان دبیرخانه سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.01.2022
Telegram
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل: ایران حق رای خود را به دلیل افزایش حق عضویت معوقه در سازمان ملل از دست داده بود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نامه ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اذعان کرد سهمیه جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل پرداخت شده است. دبیرکل سازمان ملل در نامه ای به رئیس مجمع عمومی این نهاد بین المللی رسما اعلام کرد ایران، مبلغ لازم برای خروج از فهرست کشورهای مشمول ماده ۱۹ را پرداخت کرده است.
پیش از این، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تایید کرده بود که بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده و به محض وصول در نیویورک، حق رای کشورمان باید طبیعتا در آغاز هفته میلادی (از 24 ژانویه) بازگردد.
بر اساس ماده ۱۹ منشور ملل متحد، حق رای یک کشور عضو سازمان ملل متحد، زمانی تعلیق می شود که بدهی های معوقه آن برابر یا بیشتر از میزانی باشد که باید طی دو سال پرداخت کند.
اظهارات وزارت خارجه ایران درباره تعلیق حق رأی ایران در سازمان ملل متحد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.01.2022
اظهارات وزارت خارجه ایران درباره تعلیق حق رأی ایران در سازمان ملل متحد
تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: "جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان ملل همیشه متعهد بوده است حق عضویت خود را به موقع پرداخت کند و ما در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده ایم.
اما متاسفانه برای دومین سال پیاپی با مشکل پرداخت حق عضویت خود مواجه شدیم که دلیل آن به اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران برمی گردد. تحریم های ظالمانه آمریکا نه تنها در زمینه های مختلف از جمله دارو، تهیه اقلام انسانی، تجهیزات پزشکی و غیره تاثیر داشته بلکه در کار سازمان ملل نیز وقفه ایجاد کرده است".
گفتنی است، مطابق با منابع دولتی کره جنوبی، این کشور با ایران درباره پیشنهاد استفاده از دارایی های مسدود شده ایران به دلیل تحریم های آمریکا، به منظور کمک به پرداخت حق عضویت این کشور به سازمان ملل و به دست آوردن دوباره حق رای خود مذاکره کرده است.
ایران بیش از ۷ میلیارد دلار دارایی در دو بانک کره جنوبی شامل بانک صنعت کره (IBK) و بانک ووری (worri Bank) دارد که به دلیل تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مسدود شده اند. ایران خواستار آزادی دارایی های بلوکه شده خود است که یکی از موضوعات حساس در روابط دو جانبه ایران و کره جنوبی محسوب می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала