گله‌مندی نماینده مجلس ایران: پول زیادی در چین بلوکه است

CC BY 2.0 / IRNA / گله‌مندی نماینده مجلس ایران: پول زیادی در چین بلوکه است
گله‌مندی نماینده مجلس ایران: پول زیادی در چین بلوکه است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.01.2022
Telegram
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران درباره صحت اخباری مبنی بر بدهی 20 میلیاردی چین به ایران: عددش مشخص نیست ولی عدد بالایی است.
به گزارش اسپوتنیک، شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران در گفتگو با "انتخاب" در پاسخ به این سوال که چرا پول‌های بلوکه شده ایران در چین آزاد نمی‌شود، گفت: "چین هم تحت تاثیر تحریم‌هاست اما انتظار می‌رفت چین همکاری بیشتری داشته باشد. انشاالله در راستای توافق ایران و چین این مشکل حل و فصل می‌شود. یکی از موضوعاتی که دستگاه دیپلماسی باید پیگیری کند همین آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده ایران نه فقط در چین بلکه نزد دیگر کشورها است. چراکه در چند کشور دیگر پول‌های ما بلوکه شده است. دولت گذشته یک سری اقداماتی انجام داد و این دولت هم انشاالله پیگیری می‌کند".
وی در مورد میزان بدهی چین به ایران، گفت: "عددش تعرفه خاصی پیدا می‌کند. رقمش ثابت است ولی باتوجه به قوانین بین‌المللی افزایش پیدا می‌کند. ایران از چین، کره، انگلیس، عراق و برخی کشورهای دیگر طلب‌کار است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی در این زمینه موفق باشد".
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران در خصوص چرایی محرمانه بودن قرارداد ایران و چین، اظهار کرد: "متنش شفاف است؛ در سر فصل‌های مشخص اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، سرمایه‌گذاری همه ذکر شده است. کلیاتش استفاده از ظرفیت‌های دو طرف است. هم ما از ظرفیت‌های چین استفاده می‌کنیم و هم چین از ظرفیت‌های کشور ما. یک قرارداد کاملا برد-برد است و این نیست که به ضرر یک طرف باشد. بنابراین این قرارداد خوب و راهبردی است. از آن طرف هم کشور چین یک کشور قدرتمند است همچنین نقش جمهوری اسلامی هم برای چین کاملا مشخص است. به نفع دو کشور است که این قرارداد اجرایی و عملیاتی شود چراکه از ظرفیت‌های دو کشور به نفع ملت‌ها و دولت‌ها استفاده می‌کنند".
نماینده مردم قصر شیرین درباره اینکه گفته می‌شود بحث اینترنت ملی هم جزو مفاد این قرارداد است، عنوان کرد: "چین یک سری قابلیت‌ها از نظر فناوری و تکنولوژی دارد که قرار است ما از آن استفاده کنیم. متقابلا چین هم به یک سری منابع ما مثل گاز، نفت و میعانات گاز نیازمند است که در کشور ما تامین می‌شود".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала