وقوع پیک ششم کرونا در ایران

© REUTERS / Dado Ruvicاعلام ارقام مرگ و میر ناشی از ابتلا به سویه اومیکرون کرونا
اعلام ارقام مرگ و میر ناشی از ابتلا به سویه اومیکرون کرونا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.01.2022
Telegram
کارشناس: در حال حاضر تعداد مراجعات سرپایی کرونا در روز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده که اکثر آنها نیز مبتلا به اومیکرون هستند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر"، نوید شفیق، یک فوق تخصص مراقبت‌های ویژه، نسبت به افزایش موارد اومیکرون در کشور هشدار داد و گفت که وقوع پیک ششم کرونا حتمی است.
وی در مورد افزایش تعداد مراجعات بیماران کرونایی، اظهار داشت: "در حال حاضر تعداد مراجعات سرپایی کرونا در روز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده که اکثر آنها نیز مبتلا به اومیکرون هستند.
احتمال خطای تست‌های اومیکرون زیاد است. در حال حاضر در همه آزمایشگاه‌ها کیت اومیکرون وجود ندارد و کیت‌هایی که به این نوع از ویروس حساس باشند در کشور کم است.
مرگ و میرهای اومیکرون ۶۰ درصد نسبت به نوع دلتا کمتر است. این در حالی است که ۶ تا ۷ برابر سرایت اومیکرون نسبت به دلتا در میان مردم بیشتر است و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص و سالمندان بیشتر در معرض اومیکرون قرار دارند.
سازمان جهانی بهداشت ازشیوع بسیار سریع سویه اومیکرون کرونا  خبر داد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 10.01.2022
چرا سویه امیکرون برای کودکان خطرناک است؟
به دلیل بازگشایی مدارس، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک نزدن و عدم فاصله گذاری اجتماعی صد درصد پیک ششم را خواهیم داشت که تعداد مبتلایان بیشتر از دلتا خواهد بود. فقط شاید مرگ و میرها کمتر باشد. اما در هر صورت دوباره پیک را خواهیم داشت و تمامی بیمارستان‌ها پر می‌شود و فشار مضاعفی به کادر درمانی وارد خواهد شد
واکسن به طور کامل نمی‌تواند مانع ابتلاء به این بیماری باشد همچنین حدود ۱۰ درصد افرادی که مخالف واکسن هستند میزان ابتلاء در آنها بیشتر خواهد بود و این نوع جدید باز هم همانند دلتا بر روی افراد مسن بیشتر از جوانان تأثیرگذار خواهد بود.
تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی شده نشان می‌دهد که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلاء هستند چرا که در کودکان راه هوایی فوقانی را درگیر می‌کند به همین دلیل ابتلاء به اومیکرون در کودکان بیشتر از نوع دلتا خواهد بود و در صورتی که کودکان با حجم بالا به این بیماری مبتلا شوند احتمال بستری نیز در آنها بیشتر است.
تزریق دوز سوم تأثیر زیادی در عدم ابتلاء و یا درگیری خفیف بیماران خواهد داشت. افرادی که واکسن سینوفارم و یا برکت زده اند حتماً بعد از ۴ ماه دوز سوم را بزنند.
احتمال بستری شدن بزرگسالانی که واکسن کرونا نزده اند 49 برابر بیشتر است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.01.2022
احتمال بستری شدن بزرگسالانی که واکسن کرونا نزده اند 49 برابر بیشتر است
توصیه می‌شود هر واکسنی که در دسترس افراد است برای دوز سوم تزریق کنند اما مطالعات علمی نشان داده احتمال تقویت سیستم ایمنی در نوع مختلف واکسن نسبت به دوز اول و دوم، بیشتر است که البته این موضوع هنوز قطعی نشده است.
در حال حاضر هر کسی که احساس سرماخوردگی می‌کند احتمال درگیری با اومیکرون دارد. مدت زمان قرنطینه برای مبتلایان به این نوع ویروس ۵ روز توصیه شده اما اگر علائم ادامه پیدا کرد ۱۰ روز قرنطینه شوند و حداقل دو هفته نیز فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
در حال حاضر مبتلایان به اومیکرون تعدادشان بیشتر شده اما تعداد بستری‌های ما زیاد نشده که البته دو هفته بعد افزایش آمار مبتلایان خود را نشان می‌دهد ولی در مجموع ۵۰ درصد آمار مبتلایان کرونا درگیری با اومیکرون گزارش شده است و به زودی سوش غالب در ایران اومیکرون خواهد بود".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала