ذخایر آب سدهای ایران بشدت کاهش یافته است

© Photo / IRNAسد امیر کبیر کرج
سد امیر کبیر کرج - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.01.2022
Telegram
آمار: میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۲۰.۸ میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد با سپری شدن۱۲۲ روز از سال آبی جاری (ابتدای مهر ماه تا دوم بهمن‌ماه)، میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۲۰.۸ میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وضعیت بارش‌های کشور در پاییز چندان مطلوب نبود و میزان بارش‌ها در این فصل بیانگر آن است که پاییز سال جاری آن‌چنان‌که پیشتر سازمان هواشناسی اعلام کرده بود، یکی از خشک‌ترین فصل‌های نیم قرن اخیر بود.
خشکسالی - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.11.2021
خشکسالی «روز قیامت» در انتظار جهانیان است
اما وضعیت در زمستان امسال کمی بهتر شده است و بارش‌های به نسبت خوبی در کشور به وقوع پیوست. تازه‌ترین گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی نشان از رشد چهار درصدی بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت دارد.
فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب ایران در این زمینه افزود: "بررسی وضعیت سدهای کشور نشان می‌دهد، میزان کل حجم ورودی به سدهای کشور از ابتدای مهر تا دوم بهمن‌ماه معادل ۸.۶ میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­‌دهد.
میزان پُر شدگی سدهای مهمی چون زاینده‌رود، شمیل و نیان و سفیدرود در شرایط فعلی به ترتیب حدود ۱۳ درصد، ۱۰۰ درصد و ۲۵ درصد است. در استان­‌های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی مخازن در سال آبی جاری به ترتیب در حدود ۴۶ درصد و ۱۷ درصد است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала